| AndreeaM1711 a întrebat:

Dacă eu trebuie sa ma înscriu la școala și părinții mei sunt in Germania iar pe mine trebuie sa ma lase in grija unui tutore, trebuie sa trimită amândoi împuternicire sau poate și unul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru tutore nu este nevoie de o procura speciala pentru a te inscrie la scoala, o poate face prezentand actul prin care a fost numit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ce scoală te inscrii? doar nu ai 7 ani, intreaba la secretariatul scolii si ei i ti vor spune ce acte i ti trebuiesc, ce varsta ai?

| antimulte a răspuns:

Daca ai un tutore legal desemnat nu mai trebuie nimic. Daca nu are nimic legal incheiat, adica doar in grija cuiva... trebuie o imputernicire, e suficient de la unul dintre ei.