| saresipiper a întrebat:

Buna, daca imi revine o casa (de la parinti, dupa decesul lor) care are impozitele si taxele neplatite, o pot intabula pe mine la notar fara sa platesc impozitele restante?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa se intabuleaza in CF dupa finalizarea procedurii succesorale si obtinerea certificatului de mostenitor asupra casei.
Mostenitorul este obligat sa plateasca si datoriile mostenirii, asa ca esti obligat sa platesti impozitul pe casa restant, pe ultimii 5 ani, precum si alte datorii (daca exista) aferente casei.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Impozitele vor trebui platite de mostenitor, pana nu le plateste nu va putea lua bunul pe numele sau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mostenirea inseamna ca iei si toate datoriile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile primite acum sunt cele corecte, adica nu poti.
Dar intrebarea mea este: cine crezi ca le va plati pe acelea? Crezi ca se vor evapora si nu le va mai plati nimeni vreodata?