| Andreearoxana780 a întrebat:

Buna,
Daca in actul de donatie in care x ii lasa lui y un bun, x declara ca nu mai are mostenitori rezervatari, ar mai trebui ca y fiind sotia lui x sa mai scoata certificat de mostenitor?
Mentionez ca x dupa donatie nu a mai avut nimic, acesta i-a donat lui y dinainte sa se casatoreasca

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotia lui X poate sa faca procedura succesorala daca dupa acesta a mai ramas ceva de mostenit (orice fel de bunuri imobile sau mobile, bani, drepturi de creaanta, etc) si nu are datorii de platit dupa defunct.
Daca nu este nimic de mostenit sau datoriile depasesc valoarea masei succesorale atunci nu mai are rost sa faca procedura succesorala.
Ce a facut defunctul inainte de casatorie nu are importanta pentru mostenire.

| Andreearoxana780 explică (pentru Ioandelasal):

Ma poti ajuta cu un art din lege, care precizeaza ca nu se mai face succesiunea daca defunctul nu avea nimic?

Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreearoxana780):

Codul civil, citez:
"ART. 953. Noţiune
  Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă."
Daca defunctul nu are nimic in patrimoniu nu este ce mosteni.