| arh23 a întrebat:

Daca optez pentru Soldat Gradat Profesionist in armata, imi pot deschide o mica afacere? Mai exact o cafenea.
In articolul 30 se precizeaza ca ofiterii, maistri militari si subofiterii au interdictie insa nu stiu nimic de SGP.
Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se aplica aceleasi prevederi si SGP, conform L.384/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.Soldaţilor şi gradaţilor profesionişti le este interzisă sau restrânsă exercitarea unor drepturi şi libertăţi, în condiţiile stabilite de lege pentru cadrele militare în activitate."

| Sonia822 a răspuns:

Nu. Poate doar pe numele sotiei, sau alt ruda.