| Warw723 a întrebat:

Buna!

Daca sunt angajat si sunt si la facultate, am dreptul la liber pentru sesiune (gen pentru invatat) pentru ca am auzit ca normal ar fi valabila chestia asta?
Mersi!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Normal nu e valabilă. Ceri concediu fără salar dacă ți se acordă.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E valabil în sensul că ai voie să iei concediu fără plată pentru susținerea sesiunilor de examene.
===
„Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului (art. 61 alin. (2) din CCMUNN pe anii 2007-2010 )."
===
E posibil ca la anumite unități economice (firme), prin contractul colectiv de muncă, să se excedă prevederile Codului Muncii și să se acorde și zile de concediu plătit pentru formare profesională (dacă se urmează cursuri care ajută la îmbunătățirea performanțelor profesionale ale angajatului la locul de muncă).

| Andreeush a răspuns:

Unde ai auzit așa ceva?
Îți iei concediu dacă poți.