| Notty a întrebat:

Dacă sunt majora și nu mi-am făcut buletin niciodată din cauza ca nu am fost în tara dinainte sa fac 14 ani, mai trebuie sa vii cu părinții? Asa mi s-a spus, ca sunt major neînregistrat, dar mi se pare dubios.

10 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Bună.
Părinții tăi trebuie sa fie acolo sa prezinte o listă de acte si sa completeze un formular. Este necesara prezență lor.

| alina2k18 a răspuns:

Pai trebuie sa vii cu cineva care te ia in spatiu si daca ai 90 ani laughing asta daca nu ai o locuinta pe numele tau.
In cazul tau trebuie sa vii cu unul din parinti care te ia in spatiu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca domiciliezi cu parintii, intr-o locuinta proprietatea lor sau chiar in alta locuinta decat a parintilor dar care este tot proprietatea lor. In asemenea cazuri este obligatorie prezenta parintelui proprietar, indiferent de varsta ta, pentru a declara ca te ia in spatiu.
Doar daca stai intr-o locuinta proprietatea ta atunci nu este obligatorie prezenta parintilor, dovedesti ca esti proprietara a locuintei cu un act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, etc).

| Notty explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă nu stau cu ei și ma ia altcineva în spatiu? Ei nu sunt în tara.

| Sonia822 a răspuns:

Dar certificat de nastere ai?

| Notty explică (pentru Sonia822):

Da, și buletin și pașaport de alta tara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Notty):

Poate sa te ia si altcineva in spatiu.

| Bizon95 a răspuns (pentru Notty):

Ignora tot ce au scris ceilalti... faza cu spatiu locativ s-ar putea sa fie lege (Ioandelasal stie ce spune dpdv legal) insa eu cred sincer ca e o gaura serioasa in legislatie treaba asta, si m-am tot intrebat de asta de multa vreme, pentru ca pot sa nu am nici un domiciliu stabil si pur si simplu sa fiu nomad (lucrez la o firma care odata la 3-4 saptamani ma trimite in alta locatie din alt oras sau alta tara si acolo imi asigura si cazarea), atunci ar TREBUI SA IMI GASESC SPATIU LOCATIV... DE CE?!? MAI ALES CA E UN FALS, nu locuiesc acolo cu adevarat

TREBUIE sa dai la ambasada romana din tara in care locuiesti si sa intrebi care sunt pasii in a dobandi actele doveditoare de cetatenie romana, atat timp cat ESTI CETATEAN ROMAN dar ai crescut in alta tara, si vezi atunci ce ti se spune

| Notty explică (pentru Bizon95):

Sunt în România la momentul actual. Mi s-a spus ca trebuie sa fie unul din părinți, dar ei nu sunt în țară.

| Bizon95 a răspuns (pentru Notty):

Telefon la ministerul de externe, intrebat la notar
daca ambii parintii sunt morti, sau nu vor sa mai auda de tine, sau nu mai stii cum sa dai de ei, SAU PUR SI SIMPLU NU POT SA VINA, DIN ORICE MOTIV
CUM TE REZOLVA?!?
ca AI DREPTUL LA CETATENIA ROMANA!
deci, cred ca te-ai dus la politie, CARE SUNT LENESI CAT CUPRINDE, si au vrut sa scape de tine