| OctaviaF a întrebat:

Daca sunt minora, am 16 ani si vreau sa calatoresc in Spania am nevoie de pasaport sau este de ajuns buletinul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 14 ani impliniti, poti sa calatoresti doar cu buletinul, dar numai in tarile membre U.E, iar in afara Uniunii Europene, ai nevoie de pasaport obligatoriu daca ai sub 18 ani.

Persoanele minore nu pot calatori neinsotite de catre parinti, tutorii lor legali ori o persoana care a primit consimtamantul expres in fata notarului

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orice tara din UE este destul sa ai carte de identitate (nu buletin, de altfel nu se mai face de vreo 20 de ani) si o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care declara ca isi dau acordul sa pleci in Spania si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii.

| darrio2007 a răspuns:

In primul rand procura de la notar semnata de ambii parinti pentru a fi incredintata unei persoane majore.Care te va insoti.Si la plecare si la intoarcere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Buletinul + procura de la parinti ca sa poti iesi din tara + un insotitor major

| Jipa95 a răspuns:

Doar buletinul, si o declaratie de la parinti pentru a avea un insotitor de zbor pe tot parcursul zborului.

| OctaviaF explică:

Primul impuls a fost sa te jignesc inapoi. dar m-am hotarat sa-ti raspund civilizat. Nu, NU MA DUC LA PRODUS IN SPANIA. cum o persoana cu o cultura vasta si o inteligenta debordanta ca a ta ar putea crede. Intentionez sa-mi vizitez rudele, insotita de parinti. Mi-a expirat pasaportul si nu stiam daca trebuie sa imi fac altul sau este de ajuns buletinul. Pe viitor te sfatuiesc sa gandesti de 2 ori inainte sa faci asemenea comentarii si daca nu poti ajuta, nu vad de ce nu te-ai abtine. O zi buna!