| Mirunaraeschi a întrebat:

Buna!
Daca sunt minora pot face o adeverință pentru a ieși din casa?

6 răspunsuri:
| doinamafteiu a răspuns:

Buna Miruna. Adeverinta trebuie completata de unul dintre parinti. Daca nu ti o pot inmana fizic, o pot trimite pe telefon si o poti prezenta astfel, daca deplasarea este urgenta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scri pe o foaie de hartie declaratie pe proprie raspundere cu, numele tau adresa din buletin cnp data de azi si semnatura ta, si cand te opreste politia arăti acel document si gata, dar deplasări scurte ai voi nu sa te plimbi pe stradă, daca nu ai la tine buletinul si cererea i ei amendă. Amenzile sunt cuprinse intre 100 si 5000 lei, ce varsta ai?

| Mirunaraeschi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aproape 17

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai vreun motiv serios sau nu este urgent stai in casă nu te expune, ca politia nu te va intelege si daca nu ai completat bine cererea te amendeaza. Mai bine sa mearga unul din părinti daca ai nevoie urgent de ceva ori medicamente, ori mincare.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu ai probleme medicale, cumparaturi de facut, munca, mici exercitii fizice pe langa casa, nu ai ce cauta sa pleci de acasa, iei amenda.

| Donsavas a răspuns:

Declarație scrisa de părinți