| AndreiMihai997 a întrebat:

Buna, daca te opreste politia si te pune sa faci testul antidrog (cel cu saliva) si e negativ, te pot duce politistii la sânge? Gen sa te oblige?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la un conducator auto, oprit in circulatia pe un drum public.
Nu pot sa te oblige dar fapta de a refuza constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 337.Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu poate!

| vmalex21 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In 99% din cazuri daca rezultatele testelor făcute pe loc sunt negative nu se mai complica cu mersul la spital pentru analize suplimentare.

| AndreiMihai997 explică (pentru Ioandelasal):

Cunosc prieteni care au fost duși la sânge dupa ce testul a iesit negativ

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiMihai997):

Si eu ce-am spus? Te pod duce pentru recoltare dar nu te pot obliga s-o faci daca tu refuzi.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ce sa te mai duca? Nu te duce.