| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Daca vreau sa depun o plangere, mai trebuie sa merg la sectie? Deja am completat o petitie pe site-ul Politiei Romane, dar acolo la dovezi am reusit sa pun doar o fotografie si am mai multe. Vreau sa depun impotriva unei persoane, dar mai sunt insotita de cineva care vrea si aceasta tot impotriva ei. Merg 2 plangeri impotriva aceleasi persoane?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce infractiune si daca a fost comisa simultan impotriva ta si a celeilalte persoane.
In orice caz fiecare trebuie sa faca plangerea separat si daca este vorba de plangere prealabila trebuie depusa in maximum 3 luni de la data cand stiti persoana faptuitorului.
Poti merge la politie pentru completarea plangerii si sa depui toate dovezile pe care le ai. Eventual ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, sa vada ce infractiune a fost, ce dovezi ai si daca sunt admisibile.