| MartinAlabert a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu mama pe niste bani care ii voi primi la 18 ani, eu momentam am 17. Banii sunt in alta tara fiindca banii pusi erau de tatal meu care a decedat.
Problema este ca mama vrea sa imi i-a bani din cont si sa imi i-a casa la tara in Romania si sa stau eu cu mama cu bunica fratele meu intr-o singura casa, ea vrea sa isi indeplineasca propiile dorinte cu banii aceia. Ea nu e prea darnica si calma cand vine vorba de bani.
Eu vreau sa ma mut in alta tara, unde sunt banii sa imi fac propia familie, nu acum dar cu timpul. vreau sa fac ceva cu viata mea. Ea ma ameninta ca nu semneaza sa mi se scoata banii, si ca ii ia ea.
Ea stie sa vorbeasca fluent aceea limba dar nu prea a facut școală.
Nu vreau sa ii fac nici un rau dar e prea rea si zgarcita. Imi este frica ca daca pune mana pe bani eu nu imi voi indeplini nici un vis.
Intrebarea este poate sa faca ea ceva daca banii sunt trecuti pe numele meu?
Conteaza semnatura ei?
Cum sa fac sa ajung in tara inaintea ei?
Ce acte imi trebuie ca sa iau din casa?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Daca banii sunt numai pe numele tau atunci mama ta nu poate sa-i ia, neavand nici un drept asupra lor.
Ar putea sa-i ia doar daca si ea ar fi imputernicita sa dispuna de banii din respectivul cont.
Si nu este obligatorii sa-i ridici imediat dupa ce implinesti 18 ani, pot sa-i ridici oricand vrei dupa aceasta varsta.
O sa ai nevoie doar de actul de identitate.
O problema ar fi ca mama ta, in calitate de sot supravietuitor, sa solicite cuprinderea acestei sume in masa succesorala si atunci ar putea obtine un sfert din acea suma.

| MartinAlabert explică (pentru Kogaion):

Mama a mai incercat sa imi i-a banii anul trecut si nu a putut? De ce? Ca nu am eu 18? Sau ca nu are dreptul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartinAlabert):

Nu a putut fiindca nu are dreptul, inseamna ca tatal tau i-a pus doar pe numele tau si nu a imuternicit-o si pe mama ta. Asa fiind ea nu-i poate lua.
Dupa cum ti-am spus ar putea obtine doar un sfert di ei, daca suma ar fi cuprinsa in masa succesorala.

| MartinAlabert explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica "cuprinsa in masa succesorala"?

| Kogaion a răspuns (pentru MartinAlabert):

Adica daca tatal tau v-a trecut pe amandoua pe acel cont. Daca doar tu esti trecuta, ai grija de buletinul tau cand faci 18 ani, mama ta ti-l poate lua si sa fuga la notar sa faca o imputernicire. Sunt multe cazuri de acest gen cand unul dintre parinti lasa un cont pe numele copilului, eu zic sa ai grija de acei bani, ideea ta mi se pare buna, incearca sa rezisti pana termini liceul si poti urma facultatea in tara respectiva unde iti poti achizitiona o locuinta(daca suma este mare). Succes si ai grija! Sa nu te lasi pacalita cu nimic, chiar ai putea sa ii spui ca o vei da in judecata daca se atinge de ei, macar sa o sperii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartinAlabert):

Dupa ce tatal a decedat sotia supravietuitoare si copiii trebuie sa faca procedura succesorala, pentru a mosteni din averea ramasa de la tata si toate bunurile ramase, imobile sau mobile (terenuri, constructii, bani in banci, masini, etc), proprietate a tatalui, constituie masa succesorala si aceasta se imparte intre mostenitori.
Daca nu ai alti frati sau surori atunci mostenitori sunteti tu si mama ta. Ea va mosteni 1/4 (un sfert) din bunurile ce compun masa succesorala iar tu restul de 3/4 (trei sferturi).

6 răspunsuri:
| Antoneta_Torcica_1967 a răspuns:

Bună. Mama ta poate să ia banii doar daca este împuternicita pe contul tau. Inputernicitul are drepturi egale cu titularul. Daca tatăl rau a pus acei bani doar pe numele tau mama ta nu are niciun drept, decat cred daca este legal tutorele tau. Mergi si consulta un avocat.