| KorePandorica a întrebat:

Deci am avut un contract la Digi pe 12 luni pentru internet și l-am încheiat în octombrie. După reziliere am întârziat cu predarea aparatului aproape 2 luni. Am fost acum câteva zile si l-am predat și din fericire nu m-au taxat. Dar acum am primit un mesaj de la firma Intrum.ro de care nu am auzit niciodată care îmi spune că azi trebuie să plătesc 250 ron ( o promisiune de plată ). Acum, nu am sunat deoarece nu știu dacă e o firmă "fantomă" care încearcă să păcălească oamenii, sau am o taxă de la Digi? A mai auzit cineva de această firmă?
Dacă am predat echipamentul și nu m-au taxat atunci, nu mi-au spus nimic de nici o cheltuială suplimentară ci doar mi-au ținut morală să nu mai întârzii deoarece taxele sunt foarte mari, se poate să mă bage la plată pentru întârziere? Știam că mă pot taxa dacă nu predau aparatul, dar aparatul nu mai este la mine. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La terminarea contractului trebuie sa primesti o nota din care reiese aceasta inchidere, de la ce data, respectiv una ca ai predat aparatura. Pastreaza le pentru urmatoarele 4 ani!

Mergi pana la caseria Digi si vezi daca nu ai restanta de plata (de exemplu pentru lunile cat nu ai predat inventarul).
Daca nu mai ai nimic de plata, intreaba si de aceea firma, daca colaboreaza cu ei.
In caz afirmativ, trimite firmei lichidatoare copia scanata a dovezilor de lichidare si ai terminat problema.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva consum inainte daca ai avut si telefonia inclusa sau pentru faptul ca nu l-ai predat doua luni.

| sierra1 a răspuns:

Nu-i băga in seamă - sunt recuperatori și de la tine n-au ce recupera din moment ce ai predat materialele

| MagicOneT a răspuns:

Firma de recuperatori, eu zic sa nu ignori si nici sa nu te duci la digi la casierie. Primul lucru, suna la ei, la intrum, 0213653434

https://www.intrum.ro/consumatori/ati-fost-contactat-de-intrum/