| Chérrrie a întrebat:

Deci sa va spun problema mea..parintii mei sunt divortati, iar eu si fratele meu am fost incredintati mamei. Totusi, purtam numele tatalui pentru ca el ar trebui sa ne plateasca pensia alimentara, dar nu a mai facut asta de ani buni. Acum, am vrea sa ne trecem pe numele mamei. Intrebarea mea e: se poate?

Nu mi-a placut niciodata numele meu actual si as vrea sa trec pe numele mamei..Cum pot face asta? Si daca se poate, ce fac dupa asta? Imi fac un alt buletin? Eu sunt la liceu iar cand am facut inscrierea, acum un an, am fost pe numele tatalui. Se pot schimba datele dupa ce imi schimb numele? Sper ca s-a inteles ce am vrut eu sa spun.

As vrea ca cineva sa ma ajute si pe mine cu un raspuns clar. Multumesc anticipat.

P.s dau funda.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate schimba numele pe cale administrativa, conform OG nr.41/2003, trecerea pe numele de familie a mamei este un motiv intemeiat prevazut de acest act normativ. Va trebui sa faceti cererea, la Starea civila de la primaria unde locuiti, impreuna cu mama voastra. Dupa schimbare o sa primiti alte certificate de nastere si o sa-ti schimbi si CI. Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Numele se poate schimba cu acordul parintilor atunci cand esti minor. Adultul il schimba cand vrea in urma unei cereri.( Nu stiu unde se face cererea)

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Se poate, dar implica cheltuieli de loc neglijabile.

| Chérrrie explică (pentru Danut_Popa_1961):

Sunt constienta ca o astfel de procedura nu se poate realiza asa, fara niciun cost.dar sunt dispusa sa platesc oricat. Inca nu stiu ce acte imi trebuiesc..probabil foarte multe, nu? happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Chérrrie):

In primul rand ai nevoie de originalele si copiile tuturor actelor de pana acum, inclusiv foi matricole ori alte acte care necesita sa fie trecute pe noul nume. Apoi trebuie hotararea de divort a mamei tale, ca sa dovedeasca unicitatea tutelei. Apoi depui actele, cu cererea la starea civila din loc.de domiciliu. Daca esti minora aceste demersuri trebuie sa le faca mama ta.

| debarba a răspuns:

Poti sa iti schimbi numele legal dupa ce implinesti varsta de 18 ani.

| RozyRozyRozy a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa intrebi un avocat deoarece tu te-ai nascut cu acel nume si sigur v-a trebui sa iti schimbi toate actele de la certificat... pana la actualul buletin
Sper sa reusesti!

| xFilmeSiSeriale a răspuns:

Ti-l poti schimba la varsta de 18 ani.Eu asa am auzit, dar nu sunt sigura.

| ChoChy a răspuns:

Nu cred slabe sanse totusi cred ca e o posibilitate dar nu sunt sigura de ea