| Dragosdoar a întrebat:

Buna dimi.
Ieri intr-o declaratie de presa, a fost intrebat Iohannis daca Romania ar fi deschisa la dialog cu Rusia pentru a face rost de acel vaccin covid pe care rusii se lauda ca l-au descoperit. Iohannis a zis ca nu incape loc de discutie din moment ce Romania nu face contracte de acest gen cu entitati externe si ca noi trebuie sa asteptam de la UE vaccinul.
Eu am niste dubii in ceea ce priveste vaccinul rusilor, dar avand in vedere situatia actuala, ar merita politizate lucrurile asa? Sa spunem nu din start?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era vorba in primul rand de un precontract... pe scurt sa promiti niste bani unei tari care nu iti este partenera economic si care vinde un produs fara nicio validare. E bun simt sa nu faci asta, nu e politizare

| mihai69 a răspuns:

Nu e vorba despre politizare, cât despre siguranța populației. Să folosești un vaccin neomologat pe plan internațional e cel puțin riscant.

| Mosotti a răspuns:

Conteaza sanatatea oamenilor, nu dusmania inutila si nejustificata cu rusii. De ce sa si dubii? Rusii sunt f destepti.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

" Rusii sunt f destepti."

Sunt curios daca iti mentii parerea azi, Iulie 2023

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Imi mentin parerea si astazi. Dupa cum vezi rezista bine, daca erau prosti, pierdeau de mult. Desi cand am zis ce am zis, nu era razboiul.
Daca erau prosti ii calcau americanii imediat asa cum au facut pe unde au vrut sa faca asta, vezi Belgrad 1999 si alte cazuri.

Nu am zis acum ca e bine ce au facut rusii, eu am zis doar ca ii duce capul.

Arme performante, au facut bomba nucleara, ca si sa furi planurile de la americani necesita inteligenta.
Au matematicieni, medici performanti, si asa mai departe.

Nu am zis ca ceilalti nu au, dar au si rusii.
Noi suntem prostii prostilor. Pana si ungurii ne-au depasit.

Cand ne-au luat rusii Basarabia si Bucovina, noi nici n-am ripostat ca se stia ca nu suntem in stare, cand ne-au luat ungurii Ardealul tot in 40, iar n-am fost in stare, etc, etc, etc.
Eram aliati cu nemtii, si tot nemtii s-au p pe noi, ne-au dat la rusi si la unguri dar si la Bulgari. Si noi tot "aliatii" lor eram.

Suntem niste carpe, carpele tuturor.
Niciodata rusii, americanii, tarile UE serioase nu vor fi asa.

| johnnny123 a răspuns:

In momentul de fata exista sase vaccinuri aflate intr-un stadiu mult mai avansat decat cel din Rusia: trei din China, doua din SUA si unul in colaborare Elvetia-UK

Cu toate astea, niciunul dintre acestea nu este gata pentru productie si inoculare in masa, pentru ca procesul de testare al unui vaccin are nevoie de o perioada de timp care nu poate fi scurtata.

Ca de obicei, Rusia este mult mai interesata de declaratii politice si de propaganda mincinoasa decat de siguranta cetatenilor.

Este ca si cum ai contrui o racheta si ai decide sa o lansezi fara sa o testezi suficient. Tu te-ai urca in ea?

| Stargoz a răspuns:

Mai din cate stiu eu, Putin (presedintele Rusiei) a spus ca Rusia a descoperit acel vaccin dar nu stie nimeni sigur. Eu personal ma indoiesc ca ar fi descoperit si l-ar pastra pentru el avand in vedere ca situatia in Rusia nu s-a inbunatatit din cauza niciunui vaccin (din cate stiu, ca nu stiu pe nimeni in Rusia sa il intreb). In plus ce logica are ca tu sa ai antidotul intr-o pandemie si sa nu il dai la nimeni, asta e pierdere pentru toti, chiar si pentru Putin pentru ca scade economia tarii. Si sa fim seriosi atatia oameni mor de acest virus si Putin are un antidot pe care nu il da la nimeni ca nu vrea el. Nu stiu ce sa zic.Si revenind la intrebare daca prin "politizare" te referi ca doar toti care sunt pe mana cu Putin au acces la vaccin e clar ca asta e o stupiditate.

| andreibirauovidiu a răspuns:

Da sa spunem nu sa fim sinceri oricum este competitie intre rusia si america de cand lumea si pamantul