| alondrakiss a întrebat:

Buna dimineata! Am lipsit de la serviciu.Iar acum ma pun sa-mi dau demisia fara a mi se da un nr de inregistrare.Ce pot face in cazul acesta?

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu trebuie sa-ti dai demisia.
Lasa-i pe ei sa se descurce. Pierzi somajul daca faci asta.

| Raducons a răspuns:

Iti dai demisia oricum, Stii dragoste cu sila nu se poate dar nci munca cu sila. Daca nu te mai vor lasa-i dar sa pleci normal fara sanctiuni inscrise pe acte, spune le sa te lase sa pleci normal.La ce iti trebuie numarul, ai lucrat legal, altfel nu pot sa ti-l dea. Oricum nu poti sa iei somaj decat daca te dau ei afara, dar se pare ca nu vor.Cauta un job mai bun, sigur e asa ceva, nu te mai ruga de toti hotii.

| dragodana a răspuns:

Salut! Cat ai lipsit de la serviciu fara sa anunti(nemotivat)?
Cel mult pot sa iti faca referat ca ai lipsit nemoivat si sa iti desfaca firma contractul, astfel iti pot da acte pentru somaj.
Am facut si eu, la un moment dat, prostia sa imi dau eu demisia desi se restructurase postul.Mai putina bataie de cap pentru firma daca iti dai tu demisia.

| ywar a răspuns:

Daca ai lipsit 3 zile consecutiv, iti pot desface contractul de munca disciplinar. Acum, asta cu "ma pun sa-mi dau demisia", este cu doua taisuri,. Fa rost de medical, si rezolvi cazul.

| Lioana a răspuns:

Incearca sa te impaci cu ei promitand ca nu se va mai întâmpla. Ia-ti unele angajamente!
Daca nu se poate, atunci demisia e mai buna decat sa-ti fie desfacut contractul de muncă pe motive disciplinare.

| alondrakiss explică (pentru dragodana):

O singura zi in care nu am anuntat.

| alondrakiss explică (pentru ywar):

Am trei luni de cand sunt la ei.Imi pot lua un concediu medical?

| dragodana a răspuns (pentru alondrakiss):

Salut! Iti pot6i lua concediu medical dupa prima luna.

| dragodana a răspuns (pentru alondrakiss):

Salut! Pentru 1 zi cred ca fac prea mult tam-tam. Ceea ce fac nu este legal si, daca tot o tin pe a lor, fa reclamatie la ITM.