| GabrielCatalin9 a întrebat:

Bună dimineața! Am nevoie de ajutorul vostru! Divort-copil încredințat mamei, apoi copilul a fugit de acasa, în acest timp mama lui a declarat-o dispărută de acasă dar apoi a retras pentru ca fata a promis că se intoarce acasă dar nu s-a întors.Mama fetei nu a declarat-o din nou dispărută de acasă. Mama fetei în tot acest timp a primit pensie alimentara, dar nu i-a dat un leu fetei. Tatal ei o cheama pe mama în instanță pentru a nu mai trimite pensia alimentară, având in vedere că aceasta nu ajunge la copil.Prezentare în instantă e la sfârșitul lui ianuarie.Am următoarele întrebări:Ce șanse are să câștige tatăl? cam cât durează un astfel de proces? poate păți ceva mama?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz tatal va trebui sa plateasca pensia alimentara direct minorei.
Este greu de spus cat poate dura un asemenea proces, poate fi de cca 3 luni, pana la 1 an, depinde si de aglomeratia instantei si de faptul daca partea care pierde ataca sau nu hotararea primei instante.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca minorul este la tata sau in alta parte.
Daca este la tata atunci acesta va castiga procesul. Daca nu este la tata atunci mama va castiga.

| GabrielCatalin9 explică (pentru Ioandelasal):

Minora(16 ani)e fugită la iubit.Repet nu mai e declarată dispărută.

| GabrielCatalin9 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cât poate dura procesul având în vedere că minora stă la iubit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

In acest caz tatal va trebui sa plateasca pensia alimentara direct minorei.
Este greu de spus cat poate dura un asemenea proces, poate fi de cca 3 luni, pana la 1 an, depinde si de aglomeratia instantei si de faptul daca partea care pierde ataca sau nu hotararea primei instante.

| francut a răspuns:

Unde este copilul?