| Elenarabusapca a întrebat:

Buna dimineata.Am si eu o intrebare sper sa ma puteti ajuta.Trebuie sa ma apuc de acte pentru depunerea autorizatiei de constructie.Trebuie sa merg la apa, gaz, curent si asa mai departe dar nu stiu cu ce acte sa ma duc la fiecare in afara de certificatul de urbanism.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă nu știi, o să ai puțin mai mult de alergat -în sensul că te duci la instituțiile respective și fiecare îți va spune ce acte îți trebuie.
Poate găsești și pe site-ul fiecăreia informațiile pe care le cauți. Sau poate că au număr de contact în privinta aceasta sau le poți scrie pe email (numai să nu uiți să le dai absolut toate detaliile necesare).

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La fiecare trebuie sa duci dovada ca esti proprietarul sau mandatarul imobilului (extras CF).
Pentru autorizarea constructiei trebuie sa depui PROIECTELE constructiei care urmeaza sa fie facut.
Proiectele trebuie sa fie facute si verificate de proiectanti autorizati.
Dupa terminarea constructiei trebuie sa se faca receptia intregii constructii, atat din punctul de vedere al conformitatii cu proiectul, cat si din punct de vedere al executiei si a calitatii rezultatului final.