Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata, care sunt pasii pentru a infia (adopta) un copil?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adoptia este o procedura destul de complexa si se intinde pe o perioada mare de timp.
Pentru detalii poti citi L.273/2004, rep. in 2021 si normele de aplicare sau te poti adresa Directiei pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, Copii şi Adopţii din judetul tau si vei obtine toate informatiile necesare.
De asemenea gasesti si pe internet informatii.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuzele mele, dar dacă e procedura așa complicată, nu ar fi mai ușor a adopta direct în străinătate, și după să înscrii copilul la starea civilă în România?

Sau eventual să plătești o femeie care dorește să facă avort să te înscrie la starea civilă ca tatăl de drept al copilului, ca să ți-l dea ție ulterior și să-l crești tu? Nu știu dacă e posibil, tu știi cum funcționează legislația cel mai bine de pe TPU, de aceea te întreb.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu stiul legislatia privind adoptia in alte tari dar nu cred ca este mult mai usoara decat in Romania.
Prin filme si seriale am vazut cum este in SUA si este cam la fel ca la noi, daca nu mai grea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pași mulți și complicați. La Protecția Copilului te îndrumă.

| IubitaAndreea a răspuns:

Dar trebuie acordul ambilor părinți?