| StefanE2019 a întrebat:

Bună dimineața TPU.
Doresc să vă adresez o simplă întrebare: am voie să critic conducerea țării (ministerul sănătății și al educației) pe grupul de WhatsApp al clasei din care fac parte?
------------------------------
Discuția arata ceva de genul:

EU: Interesant când te gândești că în Statele Unite începerea școlii se amână cu 15 zile și părinții aleg dacă elevii merg la școală sau fac online, timp în care noi suntem obligați să mergem la școală și, pe lângă toate astea, stăm noi toți + cei mici în aceeași clădire, riscul fiind mai mare decât înainte de încheierea scolii pe anul trecut
Na ce să-i faci, asta-i România, ești pus în pericol de un minister al educației & sănătății condus de cine nu trebuie.

Mult respect domnului Andrei Șelaru pentru scrisoarea deschisă către ministerul sănătății, al educației și al premierului d-l Ludovic Orban.

[COLEG 1]: ba nu părinții fiecarei clase aleg daca sa facem online, sa mergem toți la școală sau in schimburi

[EU]: Serios? Unde ai văzut asta?

[COLEG 2]: Scoala alege????
De fapt primaria
E complicat

[COLEG 1]: si noi o sa facem după-amiază

[COLEG 2]: Nu se ia decizia la nivel de clasa se ia pentru toata scoala

[COLEG 3]: Da, dar e degeaba pentru ca ministerul face ce vrea cu noilaughingnu are importanta ce aleg parintii din moment ce se ia decizia de la minister

[COLEG 1]: pe grupul clasei cu părinți se votează asta

[EU]: [COLEG 1], dacă nu știi despre ce vorbești și nu ne arăți de unde iei aceste informații te rog părăsește aceasta discuție

Și școala nu tine cont de ce zic părinții, deci degeaba

[COLEG 3]: Fiecare părinte are parerea lui...Și orice decizie s-ar lua nu ar fi toată lumea mulțumită.

[EU]: Eu să știi că am o soră de 13 luni acasă
Dacă eu mă îmbolnăvesc, se îmbolnăvește și ea și părinții mei
Și ea fiind un bebeluș nu are imunitatea așa ridicata ca noi

[COLEG 3]: Stiu, și eu am frate și bunici în vârstă acasă. Toata lumea este în același risc

[EU]: Personal vreau să știu că e sănătoasă și că nu moare din cauza unor ministere "prost structurate", să nu zic altceva
Că dacă ea moare eu pic de vină, nu ministerul
Să dai în judecată ministerul nu se poate deoarece nici naiba nu e de partea ta
Și poate că au votat părinții să nu mergem la școală, vreți să vedeți că pe 14 ne vedem toți la școală, indiferent ce au votat părinții?

[COLEG 3]: Nimeni nu își dorește asta.Toata lumea se teme la fel de mult, toți avem acelasi risc de imbolnavire și de a ne îmbolnăvi parintii, bunicii, frații..etc.Dar nu noi hotăram din pacate cum și ce...tot ce tine de noi e sa ne protejăm cat mai mult.

[EU]: Și totuși zici că suntem pe vremea lui Ceașcă, când nu contau voturile și nu era ascultata părerea cetățenilor

[COLEG 3]: Asta am zis și eu. Orice și indiferent de votul părinților ei sunt ultimii care hotărăsc cum și ce

[EU]: Ai dacă nu ne prezentăm la școală nu se pune absența, că 'scoala e obligatorie'
Este obligatorie oameni buni.
Era.

Dar când este un pericol iminent peste tot și peste 3500 de români au murit nu știu ce să mai zic

[D-NA DIRIGINTĂ]: Bună dimineața dragilor!
Văd că sunteți implicați într-o discuție foarte aprinsă.
Să lăsăm pe săptămână viitoare această discuție.
Mai aveți timp de joacă. ????????????

[EU, Gică Contra ce sunt]: Și ținând cont că 850.000 de persoane și-au pierdut viața în toată lumea

[D-NA]: Ștefan?

[EU]: Doamna?

[D-NA]: ????????????

[EU, Gică Contra în continuare]:

Și, doar ca o paranteză de încheiere, în urma cu 2 luni părinții mei mi-au cumpărat o bicicletă.
După FIX 3 ore, un domn cu un clește și briceag s-a "prezentat" pe scara blocului și a încercat să taie lanțul de oțel care ținea legată bicicleta de 5 piloni de oțel ai scării blocului.

A reușit să taie 2 din cele 5, bări, dar fix dintr-o coincidență părinții mei erau încălțați și vroiau sa o scoată pe sora mea afara, în cărucior.

Tatăl meu a fugit după el, prin tot cartierul, și a reușit să îl oprească abia în curtea școlii, timp în care vorbea la telefon cu poliția.

L-au prins tot ce trebuie, Florian Radu îl cheamă parcă.
L-au dus la secție pentru recunoașteri, au pus praf din ăla verde-galbui pe bicicletă și au luat amprentele, care îi aparțineau.

De atunci, tata nu a mai primit niciun apel înapoi de la secție, pentru a confirma rezultatul.

După o lună de zile a încercat să sune de mai multe ori, fără răspuns.

A incercat iar în urma cu câteva zile, cel mai probabil cei de la secție i-au blocat numărul.

Cel mai probabil este vorba despre mușamalizare a cazului sau mită din partea acelui infractor.

Ca să înțelegeți despre ce vorbim când zicem "România".

Eu închid aceasta discuție deoarece se pare că nu este voie să criticăm conducerea și ministerele acestei țări în mod public. Cred că este o ilegalitate.

O zi bună în continuare
------------------------------

Deci, oameni buni, am făcut eu ceva greșit că am criticat deciziile luate de Ministerul educației și al sănătății privind deschiderea școlilor?

Vă rog fără răspunsuri de genul "taci copile", fără "du-te la școală".

După părerea mea am scris destul de corect gramatical față de colegii mei.

Țin să precizez că trec clasa a 7-a iar mediile mele generale sunt mari, deci nu scriu de prost asta.

Mulțumesc anticipat și aștept și replici pe care aș putea să le dau în continuare, dacă se poate.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Treaba cu bicicleta nu isi avea locul in discutie. O fi politia de cacao, dar sunt si unii care muncesc. La faza cu furtul o sa primiti probabil citatie prin posta cand e cazul. Dureaza mult chestiile astea. Legat de criticatul ministerului... esti liber sa o faci. Ca ai dreptate sau nu, nu conteaza. P.S. Si eu am o junioara in clasa a treia acum si deciziile ministerului mi se par niste heirupisme care put a politica de la o posta, nu ii intereseaza absolut deloc soarta romanilor de rind.

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de corect ce-ai spus si nu ai intrecut masura, nu au fost injurii, invective sau calomnii, asa ca nu are nimeni sa-ti reproseze ca ai incalcat vreo lege.
Nu ai facut altceva decat sa-ti exercitii dreptul constitutional si legal la libertatea de exprimare, drept care apartine tuturor cetatenilor Romaniei.
Conform Constitutiei Romaniei, rep. in 2003, citez:
"ART. 30.Libertatea de exprimare
  (1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
  (2) Cenzura de orice fel este interzisă.
  (3) Libertatea presei implica şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
  (4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.
  (5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masa obligaţia de a face publică sursa finanţării.
  (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
  (7) Sunt interzise de lege defăimarea tarii şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ura naţionala, rasială, de clasa sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.
  (8) Răspunderea civilă pentru informaţia sau pentru creaţia adusă la cunoştinţa publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, în condiţiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti stim sa criticam.
Dar solutii? Cine sa vina cu solutii?

| StefanE2019 explică (pentru suntserios):

Ar fi de apreciat să citești tot ce am scris înainte.

Eu nu am drept să cer schimbări (că na, după d-na diriginta sună pe tata "ia uitați ce a zis Ștefan pe grupul clasei, nu ține cu Ministerul!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Scoala online in continuare. Asta e solutia.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum. Nu in Romania, nu inca.

| mihai69 a răspuns:

Nu, atât timp cât critica este decentă. E dreptul tău constituțional la opinie.

| StefanE2019 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc. Aștept și părerea altora, ca mai apoi să dau screenshot pe grup să nu mai zică d-na că sunt eu nebun.

| Ineys a răspuns:

Atata timp cat nu e pornografie infantila sau alte d-astea ilegale, ai voie sa scrii ce vrei pe wapp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa zic toti copiii carora nu le place scoala, nimic nou

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Ești și tu un 'jmecher' și ai un telefon, ești genul care s-ar duce la Victoriei pentru protest anti-covid, nu?

Cu 9.81 media generală pe clasa a 6-a, nu sunt un prost și nici nu pot zice că nu îmi place școala.

La orele online am fost prezent tot timpul, și printre cei mai atenți elevi, la spusele unor profesori.

Deci grijă mare la ce acuzații false faci, nici nu mă cunoști.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Pai ai 9.81 ca au dat parintii tai bani si cadouri profesorilor, se vede ca nu-ti place scoala

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Serios? Îmi știi numele? Știi măcar cine sunt?
Comentezi de-an *** la oameni pe care nu îi cunoști. Taci naibii din gură și vezi ce acuzații tâmpe dai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Doare adevarul, altfel nu reactionai asa

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Dă-mi numărul tău de telefon să discutăm sau un Discord să vorbim, să vedem care spune adevărul și care spune minciuna

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Haahaha

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Aha, frică scrie pe tine.
Sunt curios câți ani ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

13 si niciodata nu mi-a fost frica de scoala, indiferent ca am avut note de 3 si 4

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Omule. Suntem de o seamă.

Zi-mi și mie care e problema ta, părinții ți-au băgat în cap că "nu există covid", te-ai uitat doar la Antena 1 și Romania TV sau ce? Zi serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanE2019):

Pai de unde stii tu ca exista?

| StefanE2019 explică (pentru anonim_4396):

Din cauza bunicii mele care tușea rău și a fost diagnosticată cu Coronavirus, și a murit în luna iunie. De acolo știu.

| suntserios a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu, nu sunteti de o seama. Omul cred ca are de 3 ori varsta ta cel putin si e aici doar pentru trolling

| StefanE2019 explică (pentru suntserios):

Omu' a zis că are 13 ani, deci nu știu ce să mai cred.

| suntserios a răspuns (pentru StefanE2019):

Nu are stai linistit, isi bate joc de tine

| StefanE2019 explică:

Edit: acele semne de întrebare (?) reprezintă niște emojiuri de pe WhatsApp care nu pot fi introduse în TPU.