| Bianncax a întrebat:

Buna, doresc sa comand ceva din UK. O sa fie nevoie sa trimit acte pentru vama sau ceva? A mai comandat cineva recent de acolo si imi poate spune daca e totul ok sau o sa imi opreasca coletul la vama? E vorba despre un plus in valoare de 25£ care sigur nu depaseste 1kg.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva Violetei2022 ca de la 1 iulie 2022 se plateste TVA pentru orice suma venita din afara UE. Eu nu pot sa-i spun ca da raspunsuri la fel de proaste si nedocumentate ca atunci cand se numea Jassmina, pentru ca m-a blocat cand am mai corectat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu nu poti comanda nimic din strainatate, ca site-urile internationale cer plata la finalizarea cumpararii.
Asadar intri pe site-ul respectiv, selectezi ce doresti sa cumperi, platesti cu cardul bancar (sau paypal) si cand ei au primit banii in cont, incep sa-ti pregateasca cumparatura si sa o trimita cu posta.

Taxe vamale si TVA se platesc in Romania numai la cumparaturile care depasesc 100 euro, neavand importanta greutatea pachetelor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu este din UE, s-ar putea să fie oprit în vamă pentru deschiderea coletului în fața ta și verificarea conținutului.

| Bianncax explică (pentru sadrian46):

Pai si 'vama' asta unde ar fi? pentru ca eu stau in Bucuresti

| sadrian46 a răspuns (pentru Bianncax):

Sunt birouri poștale cuplate cu vama. Unde este cel care deservește zona d-tale nu am cum să știu. Vei fi înștiințată unde să te prezinți, dacă va fi cazul.

| Brizbriz a răspuns:

La 25 de lire nu platesti vama, si vine binemerci
eu am luat ceva de pe amazon.com (CULMEA nu am gasit in rrrrrominica, decat la un pret mult mai mare cu tot transportul care costa 13 euro de pe Amazon) si mi-a venit in vreo 11 zile din... New York, si nu am platit nici o vama cu toate ca depasea 45 de euro
singura chestie e ca, nici o sansa sa platesti la livrare, trebuie sa platesti cand faci comanda

deci, da-i inainte linistita

| Bianncax explică (pentru Brizbriz):

Mersi mult, am o mica trauma de la amazon uk cand mi au oprit un colet la vama si a trebuit sa fac rost de o gramada de documente dar ala a fost de peste 100 lire deci presupun ca asta a fost motivul.

| Brizbriz a răspuns (pentru Bianncax):

Da, 100 de lire, foarte probabil
totusi chestia e ca exista amazoane care sunt in ue, Spania, Franta, Germania, Italia, etc.

| Sophieka a răspuns:

Iti va ajunge coletul la posta vamala (posta mare) si vei primii instiintare in posta. Mergi cu instiintarea si cu o copie a buletinului, buletinul original, si 2 print screen-uri : - una cu produsul comandat si unul cu suma produsului si metoda de plata efectuata pentru produs.

| ionur a răspuns:

Naruto la somn -_-

Altfel îl chem pe kakași.

| Sophieka a răspuns (pentru ionur):

Pai mergi tu la somn...Ce treaba ai tu cu altii?

| ionur a răspuns (pentru Sophieka):

Bici tu de unde ai apărut? -_- soțul tău știe ca stai la ora asta pe telefon? Nu prea cred -_-

| Bianncax explică:

Update: coletul mi-a venit la cea mai apropiata posta in 12 zile si a trebuit sa platesc 37 de lei in plus (tva presupun)