| brokxy a întrebat:

Buna, e energizantul interzis sa il duci in scoala sau sa il consumi? Pentru ca azi am fost la proba la engleza la liceu si am luat cu mine un energizant, am baut in liceu inainte de proba in timp ce asteptam. Si niste copii i-au zis la o profesoara ca am energizant, apoi eu am fugit sa nu mi-l confiste laughing) Nu stiu de ce m-au parat ce nu mai poate bea omu?

8 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Conform legii nr. 123 din 27 mai 2008, toate bauturile racoritoare sunt interzise in scoli, cu exceptia apei, carbogazoasa sau nu.

| brokxy explică (pentru Plato):

Deci daca as fi baut in fata unui profesor imi confisca bautura sau ma trimitea afara din incinta scolii?

| Plato a răspuns (pentru brokxy):

Nu neaparat, foarte multe legi nu se respecta in scoli. Depinde de mai multi factori.

| Anonimus19191 a răspuns (pentru brokxy):

Ok, noi venim și cu cafele și nu ne zice nimic. Ar trebui să știi cum îs profesorii tăi. laughing Încearcă bro, nu riști nu câștigi. Doar nu te v-a exmatricula pentru um energizant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

In 2008 poate era interzis, acum nu

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

In 2008 a fost emisa legea. E inca valabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E neconstituțională din 2013, plato vorbeste aiureli ca de obicei

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este interzis nici sa-l duci in scoala si nici sa-l consumi acolo.
Legea pomenita de Plato se refera la cu totul altceva, respectiv la prepararea, comercializarea si distribuirea in incinta scolii a unor alimente sau bauturi nesanatoase si care sunt nerecomandate elevilor.