| anonima3389 a întrebat:

eu am pensie de urmas fiindca mi-am pierdut un parinte...si acum m-am angajat. stie cineva daca se poate cumula pensia cu salariul? va multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate cumula pensia cu salariul De altfel, chiar daca nu te-ai fi angajat, la terminarea facultatii ai fi pierdut dreptul la pensie de urmas, conform prevederilor L.263/2010, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| anonima3389 explică:

Mentionez ca am terminat facultatea si nu mai continui studiile.