| gabi09 a întrebat:

Eu am terminat in septembrie 2009 (o sesiune speciala pentru studentii Erasmus ) un master de doi ani. Dupa terminarea facultatii nu am beneficiat de somaj intrucat m-am angajat, si am lucrat pana in septembrie 2008 (deci am lucrat si studiat in acelasi timp intre oct 2007-sept2008). Eu acum voi primi indemnizatie ca proaspat absolvent, nu? Se pune la socoteala si perioada in care am fost angajata? Pot primi bani in plus si din faptul ca am aproape 3 ani de munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca vei avea ceva in plus, daca pe parcursul celor 3 ani ai contribuit oficial cu cotizatie la fondul tau personal de pensie :
Care este cuantumul indemnizatiei de somaj?
Vin, 08/02/2008 - 15:04 — ionut_taslau

Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel:

3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;

5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;

10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:

6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, citeste aici si daca nu gasesti cazul tau cauta adresa de mail sau telefonul pe site si intreaba direct http://www.anofm.ro/category/1/11/15

| gabi09 explică:

Daaa... ce pacat, eu am 3 ani fara 2 luni... va multumesc pentru raspuns