Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Eu stau cu chirie in Bucuresti impreuna cu o doamna in varsta de 60 de ani.Ne intelegem foarte buna,e multumita de mine,n-am ce sa zic dar acum ca am luat vacanta, doamna aceea imi cere sa-i platesc si astea 2 luni in care nu stau acolo, adica 300 de lei pe luna. Voua vi se pare normal sa platesc desi nu stau acolo? Dansa a spus sa ma informez ca asa este normal dar mie nu mi se pare.Voi ce parere aveti?

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de contractul de inchiriere, respectiv termenul pana la care este inchiriat. De exemplu, daca este inchiriat pana la sfarsitul anului, va trebui sa platesti, daca nu vrei sa reziliezi contractul.

| JohnnyBi a răspuns:

Cum zice Ioan. depinde de ce zice in contract. daca mergi pe "incredere" observi ce rahaturi trebuie sa suporti? daca ai contract, vezi ce prevede. daca nu ai, nu ii dai 1 leu daca tu pleci pe data de 1 si pana pe 30/31 nu esti deloc in acea resedinta. adica luna calendaristica intreaga.

| CataC a răspuns:

Salut

Stiu ca nu iti convine sa platesti cele doua luni, dar corect si elegant asa este sa platesti indiferent daca locuiesti sau nu.

Vacanta placuta

P.S. Ia-o si invers, daca doamna pleaca o luna la o prietena in alta localitate ti se pare normal sa nu plateasca luna respectiva ca n-a locuit acolo?

| an1645021 a răspuns (pentru CataC):

Daca pleaca la o prietene, ea are de platit ca ea oricum acolo se intoarce dar eu ca chirias ma pot duce mereu in alta parte asa ca mai usor cu cersitul gratis nu stau nu consum nimic deci NU PLATESC.Una e dreptul de proprietate si alta e ceva cu imprumut.

| BiuL a răspuns:

Asa se practica peste tot. Daca vrei sa iti tina apartamentul peste vara sa stai si la toamna acolo, atunci platesti 50% din chirie.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, asa este normal, daca doresti sa revii tot acolo.

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun: infractiune sau contraventie nu e, deci ajungi sa te judeci cu ea in drept civil, dai o caruta de bani la avocat si nu stii daca ai succes, nu merita.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este foarte normal, atata vreme cat ai un contract trebuie sa-l respecti, nu intereseaza pe nimeni pe unde esti tu plecat. Chiar si daca n-ai contract, ea poate baga pe altcineva in locul tau, pe cineva care chiar sta acolo mereu. Daca vrei sa-ti pastrezi locul trebuie sa platesti, asa e viata.

| Radu284 a răspuns:

Daca nu ati discutat dinainte de asta, e normal sa platesti, pentru ca altfel ea ar putea inchiria apartamentul altcuiva, iar tu nu l-ai mai putea folosi cand te intorci.

| 2Low a răspuns:

Da este normal, eu stiam ca se plateste 50% din chirie cat timp nu locuieste nimeni acolo.

| jamal000 a răspuns:

E firesc sa platesti pentru ca vrei ca ulterior sa te intorci acolo, pentru ca ii ti ocupate 2 luni camera respectiva cand ea ar putea sa o inchirieze altcuiva, eventual pe termen lung, iar tu nu ii dai posibilitatea asta.

| NimeniSiAtat a răspuns:

E normal sa trebuiasca sa platesti chirie si in cele doua luni pe acre nu le stai in casa ei,

| MrAnonym a răspuns:

Este normal daca vrei sa revii acolo.

| AsTheLove a răspuns:

Este normal.Adica,daca ai sta intr-un apartament cu chirie, daca ai pleca de acasa, tot ai fi pus sa platesti tot.Intelegi? Deci, doamna e desteapta.Ai grija ce faci! :-)

AsTheLove

| clickclicksnap a răspuns:

Da e normal. La abonamentul de telefonie, daca nu vorbesti deloc, asta inseamna ca nu mai platesti? Ceva de genu se intampla si in cazul de fata, asta daca nu vrei sa "reziliezi" cu stimata doamna, iar peste 2 luni cauti in alta parte. Numai bine

| trisha88 a răspuns:

Si eu asa cred ca daca nu-i platesti cele 2 luni, nu te poate obliga dar pana te intorci din vacanta poti sa nu gasesti libera locuinta.

| BloodyDagger a răspuns:

Ok. Am inteleswinking

| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii.Da este normal din pacate..Imi pare foarte rau ca te dezamagesc dar, da ..este normal. Doar daca nu cumva vrei sa te muti in alta parte... Dar daca vrei sa te intorci tot acolo plateste-i...Asa sunt unii oameni nu inteleg nimic (Ca doamana aceea..nu intelege problema financiara).

Sper ca te-am ajutat. Fundita? :*

| MarianDeluise a răspuns:

Citez " IV. DURATA CONTRACTULUI
4.1.
Apartamentul se va închiria pe o perioadă
de..., începând cu data de...,
până
la data de...
4.2.
În cazul în care niciuna dintre parti

nu-si va manifesta vointa

a cu privire la încetarea
contractului până
la data încheierii perioadei contractuale, contractul de închiriere se
va prelungi automat pentru o perioadă
de 1 an de zile.
" happy

| viorel6122 a răspuns:

Cred ca ar trebui in primul rand sa citesti contractul de inchiriere.Acolo o sa gasesti si raspunsul. Daca nu ati facut asa ceva normal ar trebui sa platesti ca sa fii sigur ca la toamna mai ai locul.

| Puffalina a răspuns:

Da se plateste chiria lunar, chiar daca nu locuiesti acolo dar intentionezi sa te intorci in acelasi loc. Este ca un fel de pastrare a locului respectiv ca doamna aceea sa nu inchirieze altcuiva. In schimb nu platesti utilitatiile cat timp nu locuiesti acolo.

| jojo_5373 a răspuns:

Depinde ce scrie in contract. De obicei, in acest fel de contracte ar trebui sa fie o clauza in care sa fie scris acest lucru. De exemplu, daca acest contract este pe 2 ani, in timpul vacantei, in aceste 2 luni, doamna respectiva sa nu poata inchiria apartamentul, deci sa aiba nevoie de acei bani. Totul depinde de contract.

| LuiLulubell a răspuns:

Daca doresti sa iti pastrezi locul de chirie, da este ceva normal, pentru ca in perioada cat tu nu vei sta acolo ar putea gasi pe altcineva, e ca si cum ar pierde banii pe 2 luni asteptand sa te intorci tu, cand ar putea gasi pe altcineva sa stea acolo si sa plateasca. Din pacate majoritatea procedeaza astfel.

| an1645021 a răspuns:

Nu,nu e normal. Cele mai multe contracte se incheie pentru ca proprietarii vor sa fie siguri ca din toamna revii acolo.Tu poti in fiecare an sa-ti schimbi chiria si logic si normal e sa platesti doar pentru cat stai in chirie.ATAT SI NIMIC MAI MULT.Cu siguranta vei mai gasi chiriase cu care te vei intelege la fel de bine si dupa perioada de 3 luni de vacanta.Mai bine cu banii aia iti petreci cu adevarat vacanta sau iti platesti acolo unde vei sta adica la parinti banuiesc.

| bibiroro a răspuns:

Parerea mea este ca e normal sa platesti chiar daca nu stai, cel mult sa iti faca o mica reducere. Doar cheltuielile de intretinere ar trebui sa nu le platesti si administratorul blocului sa fie anuntat ca esti plecat 2 luni. Este normal sa platesti pentru ca in alte conditii ar fi putut sa caute din timp pe altcineva pentru a valorifica spatiul in care stai. Oricum asa se face... Eu am platit 100eur/luna de vacanta fara sa stau nici macar o zi pentru a-mi pastra chiria. Iar suma de 300ron e rezonabila pentru preturile din capitala chiar daca stai cu proprietara, presupunand ca ai camera ta proprie. Deci, sfatul meu e sa iti pastrezi chiria, sa platesti si pe vara, daca acesta e unicul inconvenient.
Numai bine!

| castanaa a răspuns:

Parerea mea este ca vrea sa fie sigura ca te intorci la ea, dar nu ai nici o certitudine ca nu inchiriaza camera altcuiva pana te intorci tu. Nu, nu este normal sa platesti atata timp cat nu stai acolo.

| ValentinaCucu a răspuns:

Gandeste-te ca, daca vrei sa iti tina locul, trebuie sa nu iasa in pierdere. Alta optiune ar fi sa iti iei absolut toate lururile de acolo, sa eliberezi camera pentru ca ea sa o poata inchiria pe timpul verii.

Ea iese in pierdere daca iti lasi acolo lururile si nu platesti nimic. Nu este datoria ei sa iti pastreze acel loc indiferent cat v-ati inteles

| Adela20 a răspuns:

Eu am stat, la fel ca tine, la o doamna, insa nu mi-a cerut niciodata bani pentru perioada in care nu stateam acolo. Trebuia doar sa ii las un mic avans, care sa fie garantie ca ma voi intoarce acolo