| aandraa000 a întrebat:

fac 18 ani peste cateva luni. dupa o saptamana dupa ce implinesc 18 vreau sa plec din tara singura. buletinul de la 14 ani are inca termen de valabilitate in perioada aceea deoarece l-am facut mai tarziu.pot iesi din tara cu acela sau sa imi fac un pasaport?
daca imi fac pasaportul iainte de 18 il pot folosi si dupa aceea fara sa il schimb? adica cei de la frontiera se uita la data nasterii la data cand a fost facut pasaportul.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actuala CI (BI nu se mai face de vreo 20 de ani si nici n-ai putea pleca cu el) este inca in termen de valabilitate, pe durata calatoriei, si calatoresti in tari UE atunci n-ai nevoie de pasaport. Daca o sa calatoresti in alte tari ai nevoie de pasaport sau daca CI ti-ar expira pe durata calatoriei.
De altfel CI se poate preschimba cu 180 de zile inainte de expirare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai zis si unde pleci ca daca e o tara membra UE atunci iti este suficient buletinul cu remarca ca trebuie sa te intorci inainte sa expire

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă C.I. este în termenul de valabilitate, atunci poţi călători în U.E. fără a avea nevoie şi de Paşaport ( indiferent de vârsta pe care o vei avea ).

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare ( în cazul tău )!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Tocmai am depus actele pentru schimbarea CI.
Am dus actele cerute si zic,, Dau si cartea de identitate! Tanti aia de ghiseu spune,, Da, buletinul''!
Tin sa te anunt ca peste tot se cere,, buletin'' nu carte de indentiate...
Daca termenul nu este folosit nici de oficialitati, ce sa ceri la omul simplu?

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună, Angycut happy

Mda, de acord cu tinewinking
Oricum, bănuiesc că "Tanti aia de ( la ) ghiseu" era peste 40 de ani laughing
Asta ca să nu fiu răutăcios...

Într-adevăr, multe persoane cu diverse calităţi oficiale se referă ( în continuare ) la "buletin", în loc de Carte de Identitate sad

O zi faină să ai!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Mai in varsta ca noi, oricum!
Trebuia sa-i zic ca vreau buletin, dar cred imi luat amenda!laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mda, da, tocmai de aceea ziceam "să nu fiu răutăcios" rolling on the floor
M-am gândit exact la aceeaşi situaţiewinking

O seară/noapte frumoasă şi somnic "pufos".

| InVisible99 a răspuns:

Cu buletinul in tarile UE din cate stiu, dar mergi la ghiseu la facut pasapoarte si intreaba

| BogdanDediu a răspuns:

Buna poti sa iti faci pasaport aia de la vama nu au nici o treaba!