| anonim_4396 a întrebat:

Bună, grup frumos! Dacă am drept de uzufruct, pot sa dau in chirie locația? Trebuie să împart chiria cu succesorii? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul de uzufruct inseamna ca poti culege roadele bunului, in cazul expus chiria, bineinteles daca esti singura care are acest drept si daca este asupra intregului imobil si atunci nu trebuie s-o imparti cu nimeni pe perioada uzufructului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da. Nu împărți cu nimeni daca ai uzufruct. Succesorii celui ce a constituit uzufructul vor mosteni tot nuda proprietate.

| Yuoia a răspuns:

Uzufructul va da toate drepturile asupra locuintei, mai putin de a o vinde altcuiva.
Puteti da in chirie. Nu impartiti nimic cu nimeni.