| Nicolette_Bibishor_1996 a întrebat:

Buna,ieri am primit o recomandata prin posta in care scrie ca am o datorie de 2700 de lei catre facultatea pe care am inceput-o in anul 2015. Dupa primul an, chiar inainte de examenele de final m-am lasat de ea si am lasat dosarul acolo.Mentionez ca primul an am platit taxa...iar in notificare scrie ca datoria este pentru anul 2016-2017, respectiv anul 2.Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce ar trebui sa le dau suma aceasta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai facut nici o zi din anul II atunci nu trebuie sa platesti nimic.
Ai gresit si tu, dupa primul an trebuia sa-ti retragi dosarul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa platesti pentru ceva de care n-ai beneficiat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu ti s-a aprobat cererea de retragere. Tu ai verificat daca senatul a aprobat cererea ta? Retragerea de la facultate nu este unilaterala, ai un contract de studii care trebuie respectat de ambele parti. Ei nu te pot da afara fara nici un motiv si nici tu nu poti abandona fara motiv si fara aprobarea lor.

| Nicolette_Bibishor_1996 explică (pentru Brigaela):

Eu pur si simplu nu m-am dus la examenele din primul an..nu am trecut sa imi iau dosarul..pentru ca am avut problemele mele personale.dar au dreptul sa imi ceara suma unui an de facultate pe care eu nu l-am facut?

| Brigaela a răspuns (pentru Nicolette_Bibishor_1996):

Daca nu ai anuntat ca renunti, prin contract esti obligata sa platesti pana te exmatriculeaza ei. Ia gandeste-te, daca ei decideau intr-o zi sa te dea afara din facultate fara nici un motiv, fara sa te anunte, desi tu aveai 10 la toate examenele, ar fi fost ok? Aveau dreptul? Nu, bineinteles. Nici tu nu ai dreptul sa renunti asa pe nepusa-masa, daca ei nu au facut nimic ilegal. Un contract protejeaza ambele parti: pe tine te proteja de o exmatriculare nedreapta si fara motive, pe ei ii proteja de un abandon neanutat si fara motive. Tu te-ai angajat ca te duci la cursuri, studii, etc. Nu ti-ai respectat angajamentul, dar nu e vina lor, de ce sa piarda ei bani? Ei facusera toate cheltuielile necesare sa te primeasca.