| Abba2345 a întrebat:

Buna, ieri seara conduceam si voiam sa virez la stanga pe un drum(mai aveam de trecut pe 2 benzi in stanga), am semnalizat iar soferul din spate m-a blitat, asa ca am inceput sa merg spre stanga. Dar șoferul din spate nu a incetinit si apoi a franat si virat spre stanga pentru a evita sa ne ciocnim. Nicio masina nu a fost avariata insa nu am reusit sa vorbesc cu soferul care m-a evitat, deoarece acesta a intors si apoi plecat. Neavand avarii ma gandesc ca nu ar fi motiv de mers la politie. Se poate ca prin franarea brusca o persoana din masina celuilalt sofer sa se fi ranit?(nu mergea cu viteza prea mare) si ar trebui totusi sa declar ceva la politie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nici macar nu v-ati atins si celalalt sofer nu a oprit n-ai ce declara. Daca cineva ar fi fost ranit fii sigur ca ar fi oprit sa-ti ceara explicatii si ar fi anuntat politia.
Sigur ca poate fi si alta ipoteza: respectivul era in neregula (baut/drogat, savarsise vreo infractiune, etc) si de aceea nu voia sa dea ochii cu politia.

| sierra1 a răspuns:

"ar trebui totusi sa declar ceva la politie?"

și ce ai vrea să declari de fapt?