| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Imi doersc mult sa devin judecator, asa ca as dori sa invat de mica despre drept.
Stiti vreun site unde pot invata mai multe?(pentru incepatori)tongue
Multam anticipathappy.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai, banuiesc ca sub 14 ani. Nu cred ca exista vreun site pentru incepatori si aproape ca n-ar avea nici un rost, legislatia noastra se schimba mereu si pana ajungi tu sa termini facultatea de drept s-ar putea sa fie mult deosebita fata de cea de acum. Totusi ai putea incepe cu ceva care sa-ti foloseasca, respectiv Constitutia Romaniei 2003, aceasta se schimba mai rar. De asemenea ai putea citi Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului. Nu-ti recomand sa incepi sa citesti teorie, este destul de arida si grea. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru începători este Facultatea de Drept!
Ca să ajungi judecător trebuie să faci Institutul de Magistratură care se face după ce ai promovat facultatea cu lucrare de licență, etc.
Tu ai un drum lung până acolo, mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles, cel mai bine e sa faci facultatea de drepthappyacolo vei invata tot ce trebuie sa inveti!

| AngelAnime11 a răspuns:

Ioandelasal am 14 anibig grin