| Dragos_Dagmara_1997 a întrebat:

imi expira buletinul in data de 23 ianuarie, cand implinesc 18 ani, anul acesta. Imi pot schimba buletinul inainte cu cateva zile? Ca atunci cand am sa implinesc 18 ani sa il am gata facut?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii iar actele trebuie depuse cu 15 zile inainte de expirare, asa ca trebuie sa mergi sa le depui repede.

| Purec a răspuns:

Da poti, normal. Totusi dureaza doua saptamani aproximativ pana ti-l da, deci de ziua ta nu ai buletin tongue

Poti sa il schimbi in ultimele 6 luni de valabilitate

| suntserios a răspuns (pentru Purec):

Ultimele 3 luni

| Purec a răspuns (pentru suntserios):

"Ultimele 3 luni "

Valabil pentru luni din acelea de 60 de zile nu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate :)

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.