| LoveIsTheAnswer a întrebat:

Buna imi spuneti si mie va rog frumos cat este taxa pentru eliberarea cartii de identitate in regim de urgenta si cat dureaza? Multumesc frumos, astept raspuns cat mai repede posibil.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul normativ privind actele de identitate, OUG nr.97/2005, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede eliberarea CI in regim de urgenta. Du-te la SPCLEP de care apartii si o sa te lamuresti.
In schimb poti obtine un pasaport in regim de urgenta, platind 100 de lei in plus.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cartea de identitate nu se eliberează în regim de urgență!
Este de datoria ta să îți rezolvi problema din timp!
Pa, pa.

| zdrangoi a răspuns:

Se fac buletine la urgenta la Directia Generala si la Inspectoratul National pentru Evidenta Persoanelor.
Mai fac buletine la urgenta si la Directia Generala de Evidenta a Persoanelor a Municipiului Bucuresti, pe str. Obcina Mare, 2, sector 6. http://www.dgepmb.ro
Aceste servicii sunt strict la nivelul Municipiului Bucuresti
Pentru motivarea urgentarii eliberarii CI pot fi invocate varii motive, functie de fiecare situatie in parte.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......itate.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

| LoveIsTheAnswer explică (pentru zdrangoi):

Eu sunt din Galati, motivul pentru care vreau sa il dau in regim de urgenta este pentru ca plec din tara in curand si nu am timp o sapt sa astept pana la eliberarea lui in regim normal

| zdrangoi a răspuns (pentru LoveIsTheAnswer):

Du-te la sectia de politie de care apartii si lamureste-te.
E cel mai bine.
Acolo spui situatia si afli exact cete zile poate dura.
S-ar parea insa ca nu exista un astfel de serviciu.