| anonim_4396 a întrebat:

În 9 ianuarie am început sa lucrez, mi au spus ca o sa fiu asigurata peste o luna. A trecut o luna și tot nu m au asigurat, după cât timp trebuie sa fie un angajat asigurat? Plus ca salarul e 1000 de lei :\

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un angajat este asigurat de la data cand incepe sa lucreze, daca ai inceput sa lucrezi din ianuarie atunci esti asigurata de la acea data.
Doar concediu medical de la stat nu poti primi, daca nu ai 6 luni de salariu sau alte venituri, in ultimul an, cu exceptia concediului de risc maternal, pentru acesta nu se cere conditia de stagiu.
Nu spui daca esti angajata cu norma intreaga sau cu timp partial. Pentru norma intreaga salariul minim brut este de 1.900 lei si cel net de 1.162 lei, bineinteles daca ai lucrat intreaga luna, in medie fiind cca 167 ore/luna.
Din ce spui tu n-ai lucrat intreaga luna ianuarie, astfel ca se poate sa fie corecta suma de 1.000 lei primita, daca este neta.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

1000 de lei nu reprezinta nici salariul minim pe economie. Patronul tau face ilegalitati mari.

| ROB3RT89 a răspuns:

Asta nu am mai auzit...
Si 1000 banuiesc ca e net nu brut, nu? Te intreb pentru ca nici in 2017 nu era minimul atat.
Acum vorbim de 1900 minim pe economie.
Asigurat esti de cand te angajezi, de cand semnezi contractul mai exact!