| anonim_4396 a întrebat:

In cazul in care un cuplu vrea să divorțeze și au un copil minor..mama nu are venit,doar apartament pe numele său și tatăl lucrează, dar nu are locuință pe numele său la cine rămâne copilul? Îl câștigă mama demonstrând că poate fi ajutata de părinți, bunici etc sau tatăl lucrând?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi amintesc ca ai pus aceasta intrebare si ieri. Daca nu mi-ai vazu respunsul il repet:
Poate fi stabilit domiciliul minorului la mama si tatal sa fie obligat la intretinere (pensie alimentara) si aproape sigur asa va fi in cazul descris.
Daca parintii nu se inteleg hotararea va fi luata de instanta de judecata, in baza tuturor probelor administrate, inclusiv ancheta psihosociala.