| Adr_Diana_1999 a întrebat:

În luna noiembrie eu trebuie sa nasc. Am 17 ani. Tatăl bebelușului nu știe ca sunt însărcinată și nici nu vreau sa afle din motive personale. Familia mea este de acord cu bebelușul dar am o întrebare. Eu dacă sunt minora după ce voi scoate copilul din maternitate îl pot trece pe numele meu sau trebuie sa îl ia mama și tata pe numele lor pana voi face eu 18 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul va purta numele de familie al mamei, n-ai cum sa-l treci pe parinti, decat daca l-ar adopta.

| Adr_Diana_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Deci la mama pe certificatul de naștere al copilului va apărea numele meu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adr_Diana_1999):

Da, asa este.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pe numele tau.