| medussa555 a întrebat:

In noiembrie implinesc varsta de 16 ani. Am fost crescuta de bunici pana la varsta de 15 ani si locuiesc in Germania de 10 luni. Actual locuiesc la tatal meu impreuna cu sotia si copilul acesteia. Nu am o relatie buna cu acestea. Mint foarte mult pentru a-mi crea probleme si imi fac acuzatii grave care nu sunt reale iar tatal meu ii tine partea sotiei, m-a amenintat de nenumaratore ori pe nedrept din cauza ei. Am auzit de la un amic ca aici in Germania daca am varsta de 16 ani implinita pot locui singura fiind ajutata de stat pana la varsta de 18 ani in cazul in care nu mai doresc sa locuiesc cu parintii din anumite motive. Dar nu stiu daca este adevarat sau nu. Mi-as dori foarte mult sa scap de aici si sa locuiesc singura. Cine ma poate ajuta cu un raspuns si are cunostinte in domeniu.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau! Poti merge la bunici! Mai este o solutie dar mai rea: institutionalizarea. Te poti adresa statului german. Trebuie sa existe o institutie de ocrotire a copilului! Se numeste Familienkasse. Are program intre 08:00 si 18:00 si raspunde la telefonul: 0800 45555 30. Trebuie sa ai la indemana numarul prin care, tatalui tau, ii vine alocatia. Uite mai multe explicatii aici: acolo sunt si niste organizatii. Ia legatura cu ele!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai cei din Germania te pot ajuta, dar nu cred ca poti locui singura! In Romania copii pana la 18 ani depind de parinti. Mai ai o varianta: sa o rogi pe mama ta sa te ia in custodia ei. Ai dreptul sa mergi in instanta si sa depui marturie. Daca esti cetatean roman te poti intoarce in tara fara nici o problema cu autocarul. La avioane e mai greu ca cer, in majritate, insotitor sau act pentru un insotitor de bord.

| medussa555 explică (pentru Salontanul):

Mama mea este decăzut din drepturi

| Salontanul a răspuns (pentru medussa555):

Imi pare rau! Poti merge la bunici! Mai este o solutie dar mai rea: institutionalizarea. Te poti adresa statului german. Trebuie sa existe o institutie de ocrotire a copilului! Se numeste Familienkasse. Are program intre 08:00 si 18:00 si raspunde la telefonul: 0800 45555 30. Trebuie sa ai la indemana numarul prin care, tatalui tau, ii vine alocatia. Uite mai multe explicatii aici: acolo sunt si niste organizatii. Ia legatura cu ele!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă știi limba germană, te adresezi la autorități și te îndrumă ele.