Întrebare recomandată | AlissonBecker a întrebat:

Bună! În primul rând, vreau să vă multumesc tuturor că v-ati oprit sa-mi citiți problema și aș fi recunoscător să nu răspundeți cu ironii sau cu răutate, trec prin niște momente foarte dificile și consider că este o decizie importantă pe care trebuie s-o iau cât mai rapid posibil.

Vreau să vă explic situația, în urmă cu 3 ani (fiind minor atunci) am plecat din țară, pentru,, o viața mai bună " cel puțin așa mi se spunea, n-a fost deloc așa, familia nu m-a susținut niciodată moral și nici n-au avut vreun interes pentru binele meu, în fine, și după 3 ani în care practic am stat fără prieteni, fără ieșiri, am ajuns să-mi pierd încrederea și sa fiu fricos, de la un timp, nici nu mai găsesc vreun job, am decis sa ma intorc în țară, am doar 500€, doar atât am reușit sa adun în ultima vreme, aici știu că nu ma pot ridica, e o etapă dificilă, cu niste oameni care nu m-au ajutat și nici nu le pasa de mine, eu vreau sa plec în România cu orice preț.

Am 500 de euro. Am buletinul expirat de vreo 2 ani. Credeți că m-as putea descurca o lună în România cu acești bani? Sau pot găsi de muncă, dar la negru presupun, dacă n-am buletin. Mănânc și pateu dacă e nevoie laughing) Vreo 120 dau pe bilet, 60 de testul PCR, undeva la 100 euro sa fac buletinul + amendă. După, nu-i problema, incerc sa muncesc ceva acolo până îmi stabilesc vreun plan b în viața mea după ce termin cu buletinul, doar vreau sa reincep o nouă viață, iar aici nu vreau să mai continui, mi-a adus doar dezamăgiri.

Să rămân aici, nu vreau sa fie luat in calcul, au fost cei mai urâti ani din viața mea.

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand, ca sa-ti faci buletinul iti trebuie un domiciliu. In doua saptamani, daca ai certificatul de nastere si asigurat domiciliul, acesta este gata. Altfel primesti o carte de identitate provizorie.
Referitor la munca, depinde ce stii sa muncesti.
E cam greu sa te descurci cu o suma atat de mica, dar cred ca in afara te descurci si mai greu.
Dar te sfatuiesc sa gandesti pozitiv si sa fi activ.

| AlissonBecker explică (pentru CodrutElian1990):

Îți multumesc din suflet! voi încerca să iau toti factorii atat negativi cât si pozitivi în seamă. Dar acum, aici unde sunt, e o situație dificilă. Întoarcerea este o soluție mult mai bună din punctul meu de vedere.

| AlissonBecker explică (pentru CodrutElian1990):

Apropo, stii cam cât ar costa amenda?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlissonBecker):

Intre 40 si 150 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

500 e salariul minim aici ar trebui sa te descurci dacă nu plătești cazare / chirie
Sunt bani putini dar da și tu anunț pe undeva pe internet de pe acum că îți cauți de lucru gen olx cineva s-o găsi sa te inteleaga

| Design2021 a răspuns:

Eu zic ca o sa te decurci cu siguranta, sunt persoane in Romania care traiesc pe 300e salar lunar. Acum si depinde in ce zona a tarii locuiesti.

| mFlo a răspuns:

Salut....nu cred ca Romania iti poate oferi un trai decent.Eu care stau in Romania doar ca ultima solutie ma.si intoarce aici.Iti urez mult noroc!