| mary123 a întrebat:

In scurt timp trebuie sa ies din tara, impreuna cu mama. Avand in vedere ca sunt inca minor am nevoie de pasaport pentru a putea iesi? Nu ma pot folosi doar de buletin?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara unde vrei sa mergi. In toate tarile UE poti calatori cu cartea de identitate (nu cu buletin de identitate), in alte tari trebuie pasaport. De asemenea ai nevoie de o declaratie a tatalui, autentificata de un notar public, in care declara ca este de acord cu plecarea si indica ca insotitor pe mama ta. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca esti minor nu poti trece doar cu buletinul 18 ani - iti trebuie pasaport 18 ani + poti trece doar cu buletinul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După 18 ani poţi ieşi cu buletinul, iar până atunci îţi trebuie paşaportul!

| 12AA a răspuns:

Da poti doar cu buletinul dar sa fie ceva din UE

| valentinamarinamary a răspuns:

Si eu trebuie sa vin in Romania ..si cand ma intorc in Italia imi trebuie pasaportu..am patit-o pe pielea mea ..trebuie sa ai 18 ani sa treci cu cartea de identitate!

| silvershark a răspuns:

Acte necesare pentru pasaport gasesti aici: http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/pasaport

Bafta!

| OSC a răspuns:

Iti trebuie obligatoriu si imputernicire de la tata+ buletin sau imputernicire+pasaport. Crede-ma eu am iesit din tara de 5 ori si am 17 ani fara cele de mai sus nu m-au lasat sa trec la granita!

| RedBul33 a răspuns:

Salut. iti trebuie procura semnatura de la tata.

| Warr007 a răspuns:

Pai daca ai 14 ani si ai buletin poti iesi din tare doar cu buletinu in tarile UE dar daca pleci undenu e UE trebuie pasaport...

| Alexu_Alex_1997 a răspuns:

Fiind minor nu poti iesi cu buletinul. Dupa 18 ani poti iesi unde vrei cu buletinul