| Ada_Adriana_1997_HRJw a întrebat:

in urma cu ceva timp am avut ca amici niste persoane care se ocupau cu anumite chestii inlegale de care habar nu aveam de ele si nici nu am fost implicat in ele, in anul 2015 acele persoane au fost prinse de catre DIICOT ca urmare am fost chemat la politie pentru o declaratie ca martor in care am declarat ce stiam dupa un an am fost saltata de catre procurori sub infractiunea de "marturie mincinoasa si favorizarea infractorului", din ziua in care am fost saltat de procurori mi s-a dat control judiciar 4 luni de zile pana in data de 7 martie anul acesta, declaratia mea nu este mincinoasa este tot ce stiam, au fost inca vreo 20 de persoane care au dat declaratii pe langa mine, la ce sa ma astept?

Este vreo sansa sa scap cu totul sau sa imi pregatesc bagajul pentru inchidere?

Care este pedeapsa pentru aceasta infractiune pe care practic nu am comiso dar e cuvantul meu impotriva cuvantului lor, fiind prima abatere din viata mea, precizez sunt fata am 20 de ani!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.269. Favorizarea făptuitorului
  (1) Ajutorul dat făptuitorului în scopul împiedicării sau îngreunării  cercetărilor într-o cauză penală, tragerii la răspundere penală, executării unei pedepse sau măsuri privative de libertate se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
(3) Favorizarea săvârşită de un membru de familie nu se pedepseşte.
ART.273. Mărturia mincinoasă
  (1) Fapta martorului care, într-o cauză penală, civilă sau în orice altă procedură în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Mărturia mincinoasă săvârşită:
a) de un martor cu identitate protejată ori aflat în Programul de protecţie a martorilor;
b) de un investigator sub acoperire;
c) de o persoană care întocmeşte un raport de expertiză ori de un interpret;
  d) în legătură cu o faptă pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă ori închisoarea de 10 ani sau mai mare se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase."
Ce pedeapsa o sa primesti depinde de judecatori.
Ar fi bine sati angajezi un avocat bun, daca n-ai comis infractiunile respective poate scapi nepedepsita, mai ales pentru favorizarea infractorului, daca ai fost minora la data cand esti acuzata ca ai savarsit infractiunea respectiva.