| Carmenssyta a întrebat:

Locuiesc in Dortmund-Germania.La vara vreau sa vin in Romania(nu am mai fost de doi ani in tara). Am 17 ani si trebuie sa vin singura pentru ca parintii mei nu ma pot aduce.Nici nu vreau sa nu ma gandesc sa nu vin acasa anul acesta. Ce pot face avand in vedere ca sunt minora? Specific ca vreau sa vin cu avionul.(daca nu se poate, eventual ceva pentru autocar, nu stiu ceva orice, vreau sa vin in Romania)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o problema sa vii in Romania, problema ar putea fi la reintoarcerea in Germania.
Parintii trebuie sa dea o declaratie, autentificata de o reprezentanta diplomatica a Romaniei in Germania (Ambasada ori Consulat), prin care isi dau acordul sa calatoresti in Romania si apoi sa te reintorci in Germania, indicand ca insotitor personalul de bord de pe avion, conform art. 30 din Legea 248/2005, cu md. si compl. ulterioare este perfect legala si valabila. Numai bine!

6 răspunsuri:
| BubuPytik a răspuns:

Eventual iei un autocar sau rogi o cunostinta sa te aduca cu masinawinking. Gasesti tu ceva ingeniosbig grin

| LarisaNicoleta06 a răspuns:

Pai eu cred ca poti veni cu avionul.Cred ca iti trebuie pasaport si cred ca un alt act pentru a te identifica.Succes!:* Funda?happy

| libratop a răspuns:

Buna Carmen! Nu stiu cum e legea in Germania, dar in Romania nu ai voie sa parasesti tara fara sa fii insotit de un major, daca nu ai 18, sau peste.Nu cred ca este posibil sa vii in tara singura; trebuie ca parintii tai sa-si dea acordul in privinta plecarii tale si trebuie sa fii insotita de un adult.

| Carmenssyta explică:

Nu am pasaport pentru ca am venit aici doar cu buletinul acum 3 ani pentru ca Romania este in UE.De venit cu un adult nu pot, nu cunosc pe nimeni aici care ar putea sa ma aduca, nici un roman nimic. Dar in Romania ma poarte astepta cineva.Si la autocar e la fel, tot de la 18 ani pleca. Ce sa fac? Ajutorsad

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Nu ai cum sa vi fara sa fi însoţită de un adult si acordul părinţilor tai. Nu exista nici un mijloc de transport cu care sa vi si sa nu iti trebuiască acordul părinţilor acord care trebuie facut la ambasada romaniei in Germania. Pe acord trebuie specificate si numele si datele persoanei care te însoţesc. Deci nici o sansa

| Alexxxist a răspuns:

Servus Carmenssyta, daca sunt parintii tai de acord, a-i putea din Dortmund Hörde cu Atlas Sib sa mergi, sau din Dortmund Flughafen cu Avionul. Eu am zburat pana acum an Tara, tot din Dortmund.
Mult succes!
Gruß
Alex