| Aasdfghj a întrebat:

Buna! Locuiesc intr-un bloc cu spatii comerciale la parter printre care un magazin Profi. Din cand in cand, alarma magazinului porneste singura, noaptea, ziua, dimineata, nu conteaza. Sa porneasca datorita unora care incearca sa fure magazinul, nu as crede. S-a intamplat de multe ori pe zi, cu clienti in magazin si sa sune de cateva ori incontinuu. De la Mega Image nu s-a auzit niciodata nimic, de la farmacie-nimic, de vis-a-vis, pentru ca sunt si acolo magazine, nimic. Profi e singurul magazin de pe strada caruia ii suna alarma ca la nebuni. Le-am scris de foarte multe ori, pe Facebook si prin e-mail. I-am sunat la magazin chiar, iar raspunsul a fost "incercam sa o oprim. Asteptam pe cineva". Este clar ca au o problema pe care nu vor sa o rezolve cei care detin magazinul. In jur de ora 23, aseara, a sunat din nou, apoi pe la 5 dimineata. A cam pus capac. As vrea sa stiu, ce este de facut in aceasta situatie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa reclamati la politie, mai ales daca porneste in orele de odihna, fapta constituie contraventie, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"
Poate o sa-si repare alarma, daca este sanctionat sau chiar numai avertizat de politie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sună la poliție.

| Zuzu1991 a răspuns:

De telefon la politie si facut reclamatie pentru tulburarea linistii publice ai auzit?

MI SE RUPE ce probleme au ei, peste un nr de decibeli e tulburare a linistii chiar si in mijlocul zilei, nu poti sa iti traiesti viata daca nu poti sa iti auzi nici macar gandurile

in plus, in locul tau, eu as fi ultimul "nesimtit" si le-as face plangere penala pentru hartuire, chiar daca nu e personala, totusi tu nu poti sa traiesti in teroare ca in orice moment porneste alarma si te termina
apoi i-as da in judecata in civil si as cere daune morale, tot pentru teroarea aia
eventual m-as duce si la vecini si i-as invita sa faca si ei niste bani pe seama CRETINILOR!

| CristinaBabu11321 a răspuns:

Cel mai simplu este sa suni la politie si sa vezi ce se intampla. Sau daca zici ca e magazin profi, poti sa scrii catre sediul lor central si sa spui ca ai contactat magazinul dar nu ai rezolvat nimic