| Darkshadoww a întrebat:

Buna, lucrez intr-un magazin alimentar de aprox o luna, cand am fost sa imi fac fisa medicala pentru angajare mi s-a spus ca trebuie sa fac niste analize daca lucrez cu prod alimentare, trebuia sa ma duc a doua zi insa nu am mai ajuns deoarece am inceput munca, ce pot sa patesc daca in cazul unei inspectii nu am acele analize?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti lua amenda. Nu trebuia sa incepi munca fara acele analize. Nici patronul nu trebuia sa te primeasca,

| Violleta2022 a răspuns:

Poti fi dat afara, ti se desface contarctul de munca, fiindca legal nu ai voie sa lucrezi deloc fara sa ai acele analize medicale la zi, fiindca poti avea paraziti intestinali sau boli care infecteaza produsele alimentare.

Daca esti prin in magazin cand vine Sanepidul in control, magazinul primeste amenda!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pățești și tu și angajatorul, amenzi destul de mari.

| Crackman a răspuns:

Amenzi

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce fel de analize?

| Bula a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Analize de sange, urina si coprocultura - necesare si periodic, pentru cei care lucreaza in alimentatie.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Bula):

Ah, nu e ceva sofisticat. Mersi