| borsamm22 a întrebat:

ma numesc Marius si as avea nevoie de cateva informati, anume, m-a prins politia cu viteza ( 108 km/h in localitate) si mi-a luat permisul pe 3 luni si mi-a dat si o amenda de 844 lei. Eu am depus contestatie la tribunal cu diverse motive, si am scos permisul de la politie pana la sentinta. Ce se intampla daca, instanta decide, respingerea contestatiei si eu nu depun permisul? Eu am inteles ca se adauga inca 30 de zile pe langa alea 3 luni adica 4 luni. Eu vreau sa stiu daca dupa ce trec alea 3 luni + 30 zile, pot sa conduc masina. In perioada de suspendare a permisului se poate conduce in strainatate? Si mai vreau sa stiu daca se poate judeca si lua o decizie in lipsa mea pentru ca eu am scris pe contestatie. Astept raspunsurile voastre cat mai urgent.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O observatie: este vorba de suspendarea dreptului de a conduce si nu suspendarea permisului de conducere.
1. Daca instanta respinge plangerea contraventionala o sa ramai cu suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile. Daca nu depui permisul atunci suspendarea se majoreaza cu 30 de zile si nu-l mai poti obtine dupa 30 de zile.
2.Masina o poti conduce dupa ce reusesti la sustinerea testului teoretic si restituirea permisului dupa suspendare.
3.In perioada suspendarii dreptului de a conduce nu poti conduce legal nici in tara si nici in strainatate, deoarece nu mai ai permisul si ai savarsi o infractiune.
4. Daca ai cerut judecarea in lipsa se poate judeca plangerea si fara participarea ta.

| sltlp a răspuns:

Eu cred ca esti un nesimtit.
1. Cu viteza aia daca mureai tu nu imi parea rau, imi parea rau de ce se intampla cu altii.
2. Pe langa faptul ca te stii cu musca pe caciula, mai faci si pe interesantul si contesti ce s-a intamplat.

| Viorel_Grigore_1979 a răspuns:

Permisul iti este suspendat doar in Romania
.am patit la fel.Nu l preda ca sa poti conduce in strainatate