| AnaQ a întrebat:

Mă poate ajuta cineva cu un sfat va rog frumos?
Cunosc o persoana care întâmpină o problema cu o femeie în incinta unei școli. Tot timpul când o vede o denigrează in fața altor părinți și îi aduce injurii. Toate acestea din motivul că nu dorește să discute cu ea pentru că ii place scandalul. Dați-mi va rog niște sfaturi cum ar putea proceda în acest sens. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Să meargă la poliție să facă o reclamație. De asemenea, să încerce să o înregistreze înainte de a merge la poliție.
Problema în România este că legea nu este respectată. Nu va fi aspru pedepsită persoana reclamată, dar măcar va fi puțin potolită! De asemenea, poate să o înregistreze, filmeze, dar să transmită live pe Facebook, dar în același timp, după aceea pe pagina de Facebook a celei care o jignește să posteze acea înregistrare!
Pentru că acea persoană crede că este o "proastă" persoana pe care o jignește din cauză că nu îi răspunde!
Dar, sigur, dacă va fi făcută de râs pe Facebook va privi altfel lucrurile după aceea!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce treaba ai tu?
Cea injurata este in masura sa ia o decizie, respectiv:
-Nu o mai baga in seama.
-O da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru incalcarea dreptului la demnitate, conform Codului civil, citez:
"ART. 72. Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
  (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75. "
Sigur ca trebuie sa dovedeasca aceste fapte si, in cadrul procesului, poate cere si daune morale.
-O reclama la organele de politie pentru savarsirea contraventiei prevazuta de L.61/1991, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;"
Aceasta contraventie se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.

| DanyDav a răspuns:

Exista autoritati unde trebuie sa reclame!

| LadyDot a răspuns:

Aceasta persoana este denigrata de o alta persoana fara sa fi avut vreun fel de contact? Care este calitatea persoanei care o denigreaza si mai ales pe ce motiv? Ma indoiesc ca intri intr-o scoala si cineva incepe sa iti aduca injurii fara sa te fi vazut/cunoscut anterior. Conteaza premizele care au dus la aceasta situatie, nu doar situatia in sine.

| AnaQ explică (pentru LadyDot):

Acea persoana lucreaza la o fundație pentru copii și unul dintre ei s-au luat de copilul pe care femeia respectiva îl are în grijă ( tanti asta nu ii este mama, bunica, mătușa are grija de ea pentru că soțul femeii a fugit cu mama fetei in străinătate. )
Doamna de care e vorba a oprit pe angajata fundației sa ii aducă la cunoștința ce face copilul de la instituție. Când angajata fundației i-a spus lui tanti asta că nu dorește să discute cu ea, din motivul că nu are nici un drept să-i îi spună ea ca persona fara tutela minorului, si că școala trebuie sa aducă la cunoștința fundației ce s-a întâmplat, a început cu amenințări, cu jigniri atât la adresa persoanei angajate cât și la adresa minorilor ( sunt un grup de 7 copii). Ce masuri se pot lua?

| MaggoT969 a răspuns:

Mai întâi trebuie filmată tipa cu scandalul și apoi plângere la poliție cu dovada video poate și un ordin de restricție

| AnaQ explică (pentru MaggoT969):

Am rezolvat problema, mulțumesc