| Atim a întrebat:

Buna! Mama mea a fost victima unui accident rutier in urma căruia a rămas cu mai multe fracturi, motiv pentru care se află într-un scaun cu rotile. Atunci când o duc la controalele medicale, politie si alte locuri unde are nevoie sa meargă este dificil sa o scot din mașină si să o bag înapoi din cauză că locurile de parcare sunt înguste și nu pot mereu să opresc mașina în stradă cât să o scot. Ar exista vreo posibilitate să obținem un permis temporar pentru a parca pe locurile pentru persoanele cu dizabilități? Dacă da, de ce documente as avea nevoie si unde se depun?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Parchezi, polițistul așteaptă să te "prindă" și vede că ai parcat indreptățit. NU îi trebuie NIMIC

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să obținem un permis temporar pentru a parca pe locurile pentru persoanele cu dizabilități?"

nu-ți trebuie nimic, pur și simplu parchezi INDREPTĂȚIT pe astfel de locuri

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

Îi trebuie o legitimatie de persoana cu handicap nu poate parca fara acea legitimatie care trebuie pusa in parbrizul masinii sa o vada domnul politist daca vine in control.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Parchezi, polițistul așteaptă să te "prindă" și vede că ai parcat indreptățit. NU îi trebuie NIMIC

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Merge ti cu dosarul dînsei la comisia de evaluare a persoanelor cu handicap din sectorul dv, si vorbiti cu ei, ei o sa va elibereze permis de parcare si posibil sa fie permanent deci nu il mai schimbati niciodata.

| Felys a răspuns:

Cred ca asta trebuie discutat cu medicul de familie prima data