| Whdjxkckdkdfkc a întrebat:

Buna, mama vrea sa divorteze de tata dar tata i-a spus mamei ca nu are unde sa se duca daca divorteaza, tata a solicitat sa ramana cu casa dupa divort si cu fratele meu, eu impreuna cu mama si celalalt frate al meu ramanem cu mama si unde o sa stam, adica daca tata ramane cu casa nu trebuie sa-i cumpere mamei un apartament sau o casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau nu trebuie sa-i cumpere mamei tale o casa.
Obligatia sotilor, in caz de divort, este sa faca partajul bunurilor imobile si mobile comune (cele dobandite in perioada casatoriei). Daca parintii au dobandit casa in perioada casatoriei, prin aport comun, atunci fiecare este proprietar pe jumatate si cel care vrea sa ramana proprietar pe intreaga casa trebui sa plateasca celuilalt o suma egala cu jumatate din valoarea casei. Sigur ca poate sa si ofere o locuinta de valoare egala cu umatate din valoarea casei.
Doar daca tatal a fost proprietar pe casa, anterior casatoriei, atunci nu trebuie sa o despagubeasca pe mama. De asemenea este singur proprietar daca a dobandit casa prin mostenire sau donatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Atunci obligatoriu vor face partajul, asa cum am spus in primul raspuns. Daca tatal vrea sa ramana cu casa atunci va trebui sa-i plateasca mamei jumatate din casa.

4 răspunsuri:
| Whdjxkckdkdfkc explică:

Pai ei au dobandit casa si toate bunurile impreuna

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Whdjxkckdkdfkc):

Sa faca doua intrari separate atunci, ramane fiecare cu juma' de casa, si sanatate. Care ar fi motivul divortului?

| minrest a răspuns (pentru Whdjxkckdkdfkc):

Atunci trebuie sa o imparta, prin buna intelegere sau prin partaj, iar cu banii sa isi cumpere fiecare ce isi poate permite. Nu e corect din partea tatalui tau sa pretinda mai mult decat partea lui.