| Mogiojojo a întrebat:

Mi-a venit o idee geniala in legatura cu alegerile prezidentiale. 1. De ce votul trebuie sa fie confidential? Dupa parerea mea asta e o modalitate mai usoara de a falsifica voturile. Adica ganditi-va ca dupa ce ati votat ar fi bine ca pe un site al guvernului sa pui CNP-ul tau si sa vezi ce ai votat. In felul asta nu se pot face scamatorii pentru ca toata lumea stie ce a votat toata lumea. Ce ziceti?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba dar destept esti

| Mogiojojo explică:

Mi se pare ca asta cu 'votul trebuie sa fie confidential' e un pretext de a falsifica voturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca maine vecinul vine si iti da o scandura in cap ca ai votat cu Iohannis?
Sau daca maine guvernul se gandeste sa iti mareasca impozitul pe casa pentru ca ai votat cu PSD?

| RAY a răspuns:

Mi se pare normal sa fie anonim ceea ce votezi, mai ales intr o tara primitiva plina de prejudecati, frustari, unde se voteaza cu cine ai voie sa faci sex

| Yurisa a răspuns:

"Idee geniala" laughing Șezi binișor laughing
Deoarece votul public ne face mai vulnrabili:
Exemplu: votează în acest fel sau te vom răni ( te vom concedia, etc)
Mita - iti dau bani daca votezi asa (tot frauda si asta)
Discriminare - Îmi pare rău, angajăm doar oameni cu anumite opinii politice
Presiunea in grup - cum îndraznești să votezi așa? la ce te gândeai? Nu ești unul dintre noi așa cum credeam
Etc
Anonimatul oferă alegătorilor posibilitatea de a-și schimba loialitatea pe măsură ce vânturile politice se schimbă dintr-o direcție în alta și pe măsură ce opiniile se schimbă.
Votul public nu e benefic democratiei

| RAY a răspuns (pentru Mogiojojo):

Dar tu ai 18 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate ca la europarlamentare, in mare, a fost public...

| johnnny123 a răspuns:

Este la fel de genială ca ideea aia pe care ai avut-o acum ceva vreme, când credeai că vei câștiga garantat la loto dacă cumperi 720 de combinații.

Tu sigur înțelegi ce înseamnă cuvântul "genial"?

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

Asta e parerea ta si din punctul meu de vedere e un fel de neasumare. Daca votez cu psd imi asum ca votez cu psd. Chestia cu concedierea e ilegala la fel si cu bataia. Noi oricum ne exprimam opinii public ex: sunt contra sau pro LGBT. Ma ameninta cineva ca am zis asta? Posibil sa da sau posibil sau nu. E ca in realitate.
Mita stiu ca se da oricum.
Ceea ce vreau sa spun de fapt e ca beneficiile sunt mai mari decat inconvenientele.

| Yurisa a răspuns (pentru Mogiojojo):

Comenteaza tot raspunsul meu, nu doar ce vrei tu

| Bizon95 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu prea intelegi deloc ideea cu votul confidential
daca e ne-confidential, atunci maine mergem si BATEM pe toti care nu au votat cu pesedeul, si le promitem ca la urmatoarele alegeri, daca nu voteaza cu pesedeul vor fi batuti si mai rau, chiar omorati, chiar le rapim copii si ii amenintam ca ii omoram, etc.

iar asta se poate intampla oriunde, iar aia care sunt victime nu au cum sa zica ca au votat cu pesedeul cand e undeva inregistrat EXACT cu cine au votat!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Faptul ca spui ca iti place sa ti-o iei in popou te priveste numai pe tine.
Faptul ca spui ca votezi un candidat care are in plan sa introduca noi taxe pentru vehicule (sa zicem) o priveste pe intreaga societate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai auzit si tu ca sunt doua categorii de oameni cu idei, nu ti le spun eu si gandeste-te la care te incadrezi.
Votul este secret tocmai pentru ca fiecare sa si-l exprime liber si fara nici o teama de consecinte.

| Mosotti a răspuns:

Votul este ascuns ca sa nu existe eventuale repercursiuni asupra cetateanului de la autoritati. Adica ca nu cumva cei care nu au votat ce trebuie sa fie cumva pedepsiti sau sa fie alte abuzuri, asta este motivul. Fie si intre oamenii de rand, iti faci dusmani, si asa mai departe, deci nu merge.
Ca sa nu se mai faslficice voturile trebuie sa lasi buletinul acolo dupa vot, te duci a doua zi sa-l iei, sa fie siguri ca nu votezi in alta parte. Dar mai sunt metode sa falsifice voturi totusi.

| StrongHeart a răspuns:

Vad ca incepi sa gandesti..Ai o bila alba