| Serban_Vlad_1995 a întrebat:

Mi-am cumpărat o mașina, iar la înmatricularea acesteia am primit o dovada înlocuitoare pentru talonul auto care însă expira mâine, iar eu tot mâine merg sa îl ridic cel original de la poliție. A fost trimis acolo de la posta. In cazul in care m-ar opri poliția mâine la un control, ce amenda as primi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dovada expira numai maine atunci este valabila si maine pana la orele 24, 00, asa ca nu este nici o problema.
Daca ar fi expirat astazi ar fi problema daca ai fi oprit de politie si ti-ar cere certificatul de inmatriculare, ai fi amendat pentru ca nu l-ai putea prezenta.

| Serban_Vlad_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Expira in seara aceasta la 00:00. De asta întrebam. Ce riscuri as avea in caz ca m-ar opri mâine poliția la un control pana ajung la sediu sa ridic talonul. Este doar amenda? Și anume cât? Mulțumesc

| Batmanel a răspuns (pentru Serban_Vlad_1995):

Ai spus ca expira maine iar in comentarii ca a expirat deja... care e pana la urma?
Daca te opreste pana la urma spui ca nu il ai la tine, prezinti restul actelor totusi, si daca vor numaidecat sa te amendeza iti da maxim 200_300 lei amenda pe care daca o platesti in aceeasi zi dai jumatate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Serban_Vlad_1995):

Conform Codului rutier, citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2);"
"(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
In acest caz amenda este de la 6 la 8 puncte-amendă, respectiv de la 870 lei la 1.160 lei. Daca o platesti in maximum 15 zile vei plati jumatate din minim, respectiv 435 lei.