| Mariammb a întrebat:

Mi-am dat lichidarea la locul de munca fara preaviz. Am lucrat luna întreagă, salariul l-am primit dar bonurile de masa nu. Patronul a fost de acord cu lichidarea dar refuza să-mi dea bonurile. Spune ca asa a decis el si ca nu vrea.
Ce pot sa fac in aceasta situație?
Va mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| xerxes1 a răspuns:

Erai obligat sa dai preaviz.
"Nerespectarea de catre angajatul demisionar a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului respectiv. In acest sens, oricand pe durata termenului de preaviz, angajatorul are posibilitatea demararii unei cercetari disciplinare impotriva salariatului demisionar, daca se constata ca respectivul a incalcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil, ordinele si dispozitiile legale ale conducatorilor ierarhici".

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul daca acordarea tichetelor de masa este prevazuta sau nu in contractul colectiv de munca sau contractul individual de munca.
Daca este prevazuta atunci patronul este obligat sa ti le dea, daca nu este prevazuta atunci nu este obligat.
Daca este prevazuta poti reclama la ITM sau sa-l dai in judecata.

| anonimg a răspuns:

Patronul este obligat să plătească si salariul cât și bonurile pe zilele lucrate.
Poti merge la ajofm -forțele de muncă si bănuiesc că ei se vor ocupa de problemă.

| sir sanjei a răspuns:

Daca bonurile nu sunt trecute in contractul colectiv de munca atunci e la alegerea lui daca ti le da sau nu.
Bonurile de masa nu reprezinta obligativitate pentru angajator, ele sunt un beneficiu pe care angajatorul ti-l poate oferii sau nu.