| anonim_4396 a întrebat:

Buna, mi-am facut pasaport in noiembrie 2017 iar in feb- martie 2018 valabilitatea pasapoartelor a fost extinsa pana la 10 ani (pentru persoanele > 25 ani). Pasaportul meu cat este valabil? 5 ani conform vechiului sistem sau 10 ani conform noului sistem? Nu am intrebat inca la Directia de Pasapoarte pentru ca nu este urgent, este doar o mica dilema, va multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Valabilitatea pasaportului tau este scrisa pe pasaport si se respecta doar ce este scris acolo.
Legea se aplica doar celor care si-au facut pasapoarte noi, dupa ce legea a intrat in vigoare.
Daca pasaportul tau a fost facut in feb/ martie 2017, atunci este valabil pana in feb or martie 2022, adica 5 ani.
Vezi ca scrie exact data expirarii, chiar pe pasaport, acolo unde ai si poza, un pic spre dreapta.

Iata ca dilema s-a elucidat! Pasaportul nou, cel pe care-l vei face in 2022, va putea fii facut pe 10 ani!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde e dilema? Scrie pe pasaport pana cand e valabil.
La urmatorul, daca va mai fi cazul, va fi pe 10 ani.

E destul de logic doar, daca te duci la rusi le explici lor cum s-a schimbat legea la noi si de aia tu mergi cu pasaportul expirat?

| Claxon987 a răspuns (pentru suntserios):

Corect ati spus, ca pe pasaport nu am citit, e pus intr-un sertar de mult, multumesc, chiar m-am luminat