| alinaptr523 a întrebat:

Bună.
Mi-am pierdut buletinul, iar la sfârșitul lunii fac 18 ani. Am fost la poliție azi ca sa cer niște informații, dar nu am înțeles ceva:
Femeia de acolo mi-a spus ca pana pe 2 Iulie sunt peste 800 de persoane și a spus ca trebuie sa îmi fac programare. Din câte știu, fiind încă minora, unul din părinți trebuie sa-l declare pierdut. După ce buletinul este declarat pierdut, tot in aceeași zi trebuie sa am acele acte necesare pentru a-l face din nou?! Adica ma gandesc ca femeia de la SPCLEP nu a specificat sa vin intr-o zi cu un părinte, sa-l declar pierdut și după sa îmi fac programare pentru a depune actele pentru un alt buletin. Și nu știu cum și ce ar trebui sa fac.
Helpppp

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate trebuie anuntata in maximum 15 zile la SPCLEP de care apartii si apoi poti depune actele pentru eliberarea unei noi CI.
Acum, fiind o situatie speciala din cauza pandemiei, va trebui sa faci o programare la SPCLEP. Vezi daca pe site-ul oficial al acelui SPCLEP exista o posibilitate a a face programarea online.

| alinaptr523 explică (pentru Ioandelasal):

Programare pentru depunerea actelor sau pentru declarație?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinaptr523):

Pentru anuntarea pierderii si tot atunci te vei putea si programa.

| alinaptr523 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am auzit ca de ex pot sa ma duc direct mâine și sa îl declar pierdut și pe urma trebuie sa îmi fac programare pentru depunerea actelor. Nu cred ca trebuie programare pentru a declara un buletin pierdut, adica e o situație urgentă

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinaptr523):

Se vede ca nu mi-ai citit atent sau n-ai inteles raspunsurile mele. Exact asta spuneam si eu: la declararea pierderii te poti si programa pentru depunerea actelor, n-am spus ca trebuie sa te programezi pentru anuntarea pierderii.